Emek

Gözaltı terörüne bir tepki de Bursa’dan

Bursa: Ülkemizde egemen sınıfların sözcüsü ve temsilcisi olan AKP hükümeti, “demokrasi” havariliğini kimselere bırakmazken; devrimci, demokrat ve ilerici kurumlara yönelik faşist baskıları her geçen gün devam etmektedir. Bunun en son örneği 19 Şubat günü “DHKP-C operasyonu” adı altında KESK üye ve yöneticilerine yönelik yapılan gözaltı terörü olmuştur.

Devletin bu faşist saldırılarına karşı ülkenin birçok yerinde devrimci, demokrat, ilerici kurumlar protesto eylemleri gerçekleştirdi. Bursa’da da iki ayrı basın açıklaması gerçekleştirildi.

 

“Bu saldırı muhalif sendikalara”

İlki 19 Şubat günü saat 16.00’da Bursa Emniyeti önünde Halk Cephesi/Kamu Emekçileri Cephesi imzasıyla “Gözaltılar Baskılar Bizi Yıldıramaz/Gözaltılar Serbest Bırakılsın!” pankartı açılarak basın açıklaması gerçekleştirildi.

Yapılan açıklamada; “Devletin, memur hareketine yönelik bu operasyon kamu emekçilerinin AKP’nin uyguladığı politikalara karşı örgütlenmesinedir. Bu saldırı ve gözaltı kamudaki adaletsizliğe, toplu sözleşme ve grev hakkını vermeyen ve gün geçtikçe saldırılarıyla kamu emekçilerine güvencesizliği ve örgütsüzlüğü dayatan AKP zulmüne karşı direnen devrimci, muhalif kişi ve sendikalaradır” dendi.

Açıklamanın ardından oturma eylemi gerçekleştirildi.

 

“Gözaltılar serbest bırakılsın”

Yapılan ikinci basın açıklaması ise yine 19 Şubat günü Fomara Meydanı’nda KESK Şubeler Platformu tarafından saat 18.00’da gerçekleştirildi.

Baskılar Bizi Yıldıramaz” imzasıyla pankart açılan eylemde açıklamayı KESK Yürütme Kurulu Mali Sekreteri Ali Berberoğlu yaptı.

Açıklamada; “Bizleri baskı altına almaya çalışan, haklı mücadelemizden döndürmeyi amaçlayanlar tarafından her türlü hukuk dışı ve fiili uygulamaların karşısında geçmişte olduğu gibi, bugün de sessiz kalmayacağımız bilinmelidir. KESK olarak tüm demokratik muhalefete, üye ve yöneticilerimize yönelik yıldırma ve sindirme uygulamalarına son verilmesini, gözaltına alınan arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz” dendi.

Aralarında Partizan’ın da bulunduğu birçok devrimci, demokrat kurum da eyleme destek verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu