Güncel

Gözaltı ve tutuklama terörü sürüyor

H. Merkezi: Devletin gözaltı ve tutuklama saldırıları gün geçtikçe artıyor.

Abluka, yasaklar ve katliamlarla beraber TC devletinin siyasi soykırım operasyonları sürüyor. Son olarak bir çok farklı farklı kentte 8 kişi tutuklanırken, 23 kişi de gözaltına alındı.

Şirnex’in (Şırnak) Qileban (Uludere) ilçesinde özel harekat timlerinin evine yaptığı baskın sonucu gözaltına alınan HDP İlçe Eş Başkanı Mesut Paksoy, İlçe Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından savcılığa çıkarıldı. Savcılık tarafından “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen Paksoy, aynı gerekçelerle tutuklanarak Şırnak T Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

Pirsus’ta 6 tutuklama

Riha’nın Pirsus ilçesinde 2 gün önce jandarmanın gözaltına aldığı belediye meclis üyeleri Abdi Gümüş ve Serdar Tekinalp ile İsa Tekin, Tahsin Erdem, Fidel Gümüş ve Mehmet Tavas isimli kişiler dün akşama doğru ilçe adliyesine sevk edildi. Savcıya ifade veren 6 kişi “örgüt üyeliği” iddiası ile tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkemeye ifade veren 6 kişi aynı gerekçelerle tutuklanıp Urfa E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Gîyadîn’de bir kişi tutuklandı

Agıri’nin (Ağrı) Gîyadîn (Diyadin) ilçesinde bulunan Göl Mahallesi’nde evine jandarmalar tarafından yapılan baskınla gözaltına alınan Hudeyda Peker, İlçe Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından Gîyadîn Adliyesi’ne sevk edildi. Savcılık ifadesi alınan Peker, “örgüte yardım etmek” iddiasıyla sevk edildiği mahkeme tarafından aynı iddiayla tutuklanarak, Ağrı M Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

Adana’da 20 kişi, Kerboran’da ise 3 kişi gözaltına alındı

Adana’nın Seyhan ve Yüreğir ilçelerinde birçok adrese polis bu sabah helikopter desteği ile baskın düzenledi. Evlerin aranması ardından aralarında çocuklarında olduğu 20 kişi gözaltına alındı. “Eyleme katıldıkları” iddiasıyla gözaltına alınan 20 kişinin Adana Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

Mêrdîn’in (Mardin) Kerboran (Dargeçit) ilçesinde, Bahçebaşı ve Beğendi mahelerinee baskın yapan özel harekatçılar 3 kişiyi gözaltına aldı. Ev baskınlarında Hakkı Seyhan, Mehmet Cebe ve Abdullah Aslan isimli kişiler gözaltına alındı.

Gözaltı gerekçeleri öğrenilemeyen 3 kişi Mardin il Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu