GüncelManşet

50’yi aşkın sendikacı tutuklandı

H. Merkezi: 19 Şubat günü “DHKP-C’ye operasyon” adı altında 28 ilde, KESK Genel Merkezi’nin de aralarında bulunduğu KESK’e ait sendika binalarına ve sendika üyelerine yapılan ev baskınları sonucunda gözaltına alından 167 kişinin işlemleri sürüyor.

19 Şubat günü 167 kişinin gözaltına alındığı, 28 ilde eşzamanlı gerçekleştirilen DHKP-C’ye yönelik olduğu belirtilen operasyonlarda KESK Genel Merkezi’nin de aralarında bulunduğu KESK binaları ve sendika üyelerinin evleri basılmıştı. Bu operasyon’da 50’yi aşkın sendika üyesi tutuklandı. Sayının artması bekleniyor.

ANKARA: Ankara’da 30 sendikacı savcılık sorgulaması ardından Cuma günü saat 20.00 sıralarında tutuklama talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Sorgusu tamamlanan 11 sendikacıdan 5’i tutuklanırken, 6’sı serbest bırakıldı.  Bu 6 kişiden 4’üne adli kontrol uygulanmasına karar verildi. Mahkemeye çıkarılan diğer 19 kişinin sorgusu sürüyor.

İZMİR: Operasyonun İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerine yürütülen ayağında gözaltına alınan 15 kişi de Cuma günü adliyeye sevk edildi. Bunlardan 13’ü Cumhuriyet Savcılığı’nda alınan ifadeleri sonrası serbest bırakılırken, 2’si tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye gönderildi.  İzmir merkezli operasyonda  İzmir başta olmak üzere Antalya ve Aydın’da önceden belirlenen 10 adrese yapılan operasyonda 13’ü öğretmen 15 kamu görevlisi gözaltına alınmıştı.

İSTANBUL: Aynı operasyonda İstanbul’da gözaltına alınan 54 kişiden 30’u Perşembe günü Çağlayan Adliyesi’ne sevk edildi. Savcılık tarafından ifadeleri alınan KESK’lilerden 5’i serbest bırakıldı, 25 kişi “örgüt üyesi oldukları” iddiasıyla tutuklanmaları talebi ile mahkemeye sevk edildi. Mahkeme, 19 kişi hakkında tutuklama kararı verdi. 6 kişi de mahkemeden serbest bırakıldı.  Savcılığa sevk edilen diğer 24 kişiden 21’i de mahkemeye sevk edilirken, bunların 12’si tutuklandı, 9’u serbest bırakıldı. Üç kişi ise savcılık sorgusunun ardınan serbest bırakılmıştı. 

BURSA: Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla Bursa, Balıkesir, Eskişehir, Kütahya ve Çanakkale’de 14 kişi gözaltına alındı, 9’u tutuklandı. Ayrıca 36 kişinin de ifadelerine başvuruldu. Emniyetteki ifadeleri tamamlanan sendikacılardan Derviş L., Mustafa T., Özgür Y., İsmail D., Emin Ali M., Gökhan T., Mehmet Cafer K., Erdoğan K. ve Ferhat D.,  ‘Silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçlamasıyla tutuklanarak Bursa E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na gönderildi. 

MALATYA: Malatya, Sivas ve Dersim’de gözaltına alınan 13 kişiden, aralarında eski Eğitim-Sen Malatya şube başkanının da aralarında bulunduğu 6’sı tutuklandı. Diğer 4’ü adli kontrol altında serbest bırakıldı.

ADANA: Hatay, Antep ve Mersin’de yürütülen operasyonlarda  18 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Adana’ya sevk edildi, en az 2’si tutuklandı.  Hatay’da gözaltına alınan 7 KESK’li Adana’da serbest bırakılırken, Mersin’de gözaltına alınan 9 kişiden 7’si serbest bırakılırken, 2’si tutuklandı.  Nöbetçi hakimlikte ifadeleri alındıktan sonra tutuklanan Eğitim Sen Silifke Temsilcileri Mehmet Doğan ve Bülent Coşkun, Kürkçüler F Tipi Cezaevi’ne gönderildi.  Antep’te gözaltına alınan Eğitim Sen üyesi Hüseyin Sinan Besler ve Dr. Mustafa Abacı çıkarıldıkları nöbetçi hakimlik tarafından serbest bırakıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu