Emek

Grev yasağı sürüyor, cam işçilerine destek de!

H. Merkezi: Grev yasağına rağmen fabrikadaki eylemlerini sürdüren Kristal-İş üyesi cam işçilerine destek sürüyor. Bursa Yenişehir’de bulunan Anadolu Cam ve Trakya Cam’a Birleşik Metal Bursa Şubesi, Tüm Emekliler Sendikası, Nilüfer Kent Konseyi ve Bursa Demokrasi Güçleri işçilere destek ziyareti gerçekleştirdi. Cam işçileri de “Çıktığımız bu yoldan geri dönüş yok, taleplerimiz ya karşılanacak ya karşılanacak, başka yolu yok” dedi. 

Burada konuşmalar gerçekleştiren Nilüfer Kent Konseyi üyeleri; “Cam işçilerinin vermiş oldukları bu haklı mücadelede sonuna kadar yanındayız. Bizi korkutarak, yıldırarak mücadeleden vazgeçirmeye çalışıyorlar. Fakat biz onların bu tavırları karşısında asla susmadık, yılmadık, yılmayacağız da” derken Tüm Emekliler Sendikası üyeleri; “Bu ülkeyi yönetenler en yasal en demokratik hakkımızı kullanamaz koşullarda bizi çalıştırmaya mahkum etmek istiyorlar. İnsanca çalışabilmek, yaşam şartlarımızı düzene sokmak için greve giden işçileri anlamak istemiyorlar. Bu mücadele de asla yalnız değilsiniz” şeklinde konuştu.

Birleşik Metal Bursa Şube Başkanı Ayhan Ekinci metal işçileri olarak yasakları tanımadıklarını hatırlatarak “Metal işçileri senin yasaklarını tanımıyoruz diyerek grev yasağını yasaklayanlara karşı mücadelelerini veren cam işçilerinin yanında. Bu birlik ve beraberlik içinde yürünen yolda mutlaka cam işçileri zafere ulaşacaktır. Emekçilerin bu mücadelesi onların korkulu rüyası, biz inanıyoruz biz kazanacağız” dedi.

 

“Destekler artarak sürerse cam işçisinin yapamayacağı iş yok”

Eylemlerinde kararlı olduklarını söyleyen bir cam işçisi de şöyle konuştu:

“Bu işin uzamadan çözülmesini istiyoruz. Süreç uzadıkça eylemlerimiz sertleşecek. Bir önceki grevimiz yasaklandı ve sözleşme 3 yıllık imzalanarak patronun istediği bir zam oranı gerçekleşti. Bu sefer aynı şeyin olmasına izin vermeyeceğiz. Biz kararımızı verdik sonu ne olursa olsun gideceğiz. Sendikamız da işçinin bu kararlı tavrını görüyor. Şuan 1.5 saat üretimi durduruyoruz bu yetmiyor. Tamamen üretimi durduramıyorsak bir sonraki hafta en az 4 saat üretimi durduralım. Bu iş sertleşmeden patronun anlayacağı yok. OHAL’in arkasına sığınıyor patron. Hükümette grevi yasaklayarak zaten patrona destek çıktı bu apaçık ortada. Bu grev yasaklamaları neye göre yapılıyor bilmiyorum. Aynı ilde iki grev oluyor biri Gemlik’de bulunan Azot Gübre halen grev devam ediyor orada, diğeri bizim burası daha greve gitmeden yasaklandı. Burada patronun ve hükümetin işine gelen grevler yasaklanmıyor, işine gelmeyen grev olursa hemen yasaklanıyor. Tıpkı metal grevlerinin yasaklanması gibi. Fabrika önüne yapılan destek ziyaretleri bizlere ayrı bir moral oluyor. Bu mücadelede yalnız olmadığımızı görmek bizleri daha da cesaretlendiriyor. Bu destekler artarak sürerse cam işçisinin yapamayacağı iş olmaz. Şu an her şeyi yapmaya hazır zaten.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu