Emek

Grizu’da yaşamını yitirenler anıldı!

H. Merkezi: Türk Mühendis ve Mimarlar Odası Birliği (TMMOB) tarafından Zonguldak Kozlu’da 3 Mart 1992′de 263 madencinin Grizu cinayetinde yaşamını yitirmesine atfen 3 Mart “ İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü” olarak ilan etmişti.

Bu yıl da “ İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü” vesilesiyle bir kez daha yaşamını yitirenler anılarak toplumsal duyarlılık çağrısı yapıldı.

TMMOB bulunduğu her yerde çeşitli eylem ve etkinliklerle iş cinayetlerine karşı sesini yükselterek anmada yaşamını yitirenleri andı.

TMMOB üyeleri Ankara’da da Madenci Anıtı önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Eylemde sık sık, “Emekçiler Ölüyor Sermaye Büyüyor”, “Taşerona Karşı Omuz Omuza”, “Ölüm Değil Yaşam Hakkı” vb sloganlar haykırıldı. Basın açıklamasını, TMMOB adına Maden Mühendisleri Odası Genel Başkanı Mehmet Torun okudu. Torun, “Önce İnsan, Önce Sağlık, Önce İş Güvenliği” şeklindeki sözleriyle başladı açıklamasına, hemen her gün onlarca emekçinin, işçinin iş cinayetinde yaşamını yitirdiğine dikkat çeken Torun, “Öyle ki artık, yalnız biz değil medya bile ‘iş kazası’ yerine ‘iş cinayeti’ sözünü kullanmaktadır. Öncelikle iş cinayetlerinde kaybettiğimiz canlarımızın anısı önünde saygıyla eğiliyor, başta aileleri olmak üzere hepimize başsağlığı diliyoruz” dedi.

Ardından, Ankara Necatibey Caddesi’nde bulunan TMMOB/İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Konferans Salonu’nda Maden Ocakları Fotoğraf Sergisi etkinliği oldukça ilgi gördü. Etkinlikte Grizu felaketini anlatan “Derin Çığlık/263” belgesel filminin yönetmeni Metin KAYA da bir konuşma yaptı. Konuşmasında geçmişten bu güne değişen bir şeyin olmadığı vurgulandı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu