Güncel

Güçlü Deri’de grev var

Kartal: Deri İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Güçlü Deri’de Toplu İş Sözleşmesi uyuşmazlıkla sonuçlanınca Deri iş öncülüğünde Deri işçileri greve başladı.

Tuzla Organize Deri Sanayi’de bulunan Güçlü Deri’de 2 yıl önce başlayan örgütlenme çalışmaları 80 işçinin yüzde 51’inin örgütlenmesi ile sona ermiş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yetki alınmıştı. Sendikal yetkinin alınmasına itiraz eden patron kararı bir üst mahkemeye taşımız ve dava bir yıl sonra sendika lehine sonuçlanmıştı. Mahkeme kararının ardından  Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri başladı. TİS görüşmelerinde

Güçlü Deri patronu, önce idari maddelere itiraz etti. Patron izin süreleri, kadın işçilerin doğum izinleri, askerlik süresi gibi maddelerde itiraz etse de bu maddeler üzerinde anlaşma sağlandı.  Son olarak TİS görüşmeleri ücret, ikramiye ve sosyal haklara ilişkin maddelerinde tıkandı. Güçlü Deri patronu, Deri-İş Sendikası’nın 5 liralık seyyanen zam önerisini kabul etmedi. Bunun üzerine başlayan arabulucu süreci de olumsuz sonuçlandı. Son olarak 23 Mart günü sendika ve Güçlü Deri Patronu bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmelerden bir sonuç çıkmayınca Deri-İş Sendikası üyeleri saat 15.00’da fabrikaya “Bu iş yerinde grev vardır” pankartı astı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu