Manşet

Gücümüzü Haklılığımızdan alıyoruz!

İstanbul: Cumartesi Anneleri 423. kez Galatasaray Lisesi önünde bir araya geldi. Mehmet Ağar’ın serbest bırakılmasına, Musa Çitil’in tutuksuz yargılanmasına tepki gösteren kayıp yakınları “Kayıplarımız bulunmadan adalet gelmez” dedi.

423. kez Galatasaray Lisesi önünde toplanan kayıp yakınları Hüsamettin Yaman ve Soner Gül’ün dosyalarını açtı.

Önce kemiklerimiz verin ondan sonra barıştan bahsedin!

Bugün yapılan oturma eyleminde ilk konuşmayı, 1994 yılında kaybedilen Nihat Aydoğan’ın eşi Halime Aydoğan yaptı. Aydoğan, “Ben artık kimseden eşimi istemiyorum. Onun kemiklerini versinler, başka bir şey istemiyorum. Bu ne vicdansızlıktır. Bir de Mehmet Ağar’ı serbest bıraktılar. Artık yeter. Bir de barış yapacaklarmış. Önce kemiklerimizi verin, ondan sonra barıştan bahsedin” diyerek konuşmasını bitirdi.

12 Eylül döneminde kaybedilen Nurettin Yedigöl’ün kardeşi Muzaffer Yedigöl de, 1 Mayıs’ta yaşanan polis şiddetini lanetlediğini söyledi. 4 Mayıs’ın aynı zamanda Dersim katliamının yıl dönümü olduğunu hatırlatan Yedigöl, kendi tarihiyle yüzleşmeyen, katliamlar yapan, kayıpları bulmayan devletin barışı da sağlayamayacağını söyleyerek sonlandırdı.

Rıdvan Karakoç’un kardeşi Hasan Karakoç da, “Devlet Ağar’ı ödüllendirdi. Biz de Ağar’a annelerin lanetini, gözyaşını gönderiyoruz. Hakettiği cezayı bulması için elimizden geleni yapacağız, peşini bırakmayacağız” diyerek bitirdi.

Devlet korktuğu için saldırıyor!

Hüsamettin Yaman’ın abisi Feyyaz Yaman da, “ Kardeşimin götürülmesinin özerinden tam 20 yıl geçti. Hak arayışı, hukuk arayışı sürdürüldü. Bu coğrafyada devlet erki hüküm sürecekse evrensel insan hakları kurallarına uymak zorundadır. 1 Mayıs olayında olduğu gibi, dersim gibi devletin köpekleri umursamazca sokaklarda dolaşıyorsa ve vicdanları buna el veriyorsa devletin gereği yoktur”, diyerek “1 Mayısta yaşananlar için devlet korktukları için saldıryor. Akılları yetmediiği için silahlara sarılıyor diyerek konuşmasını bitirdi.

Kaybedenler üzerindeki cezasızlık zırhını kaldırın!

Basın açıklamasını okuyan Meltem Selvi “Hüsamettin ve Soner’in akıbetini 21 yıldır gizleyen devlet, kaybedenleri korumaya bugün de devam ediyor. Evlatlarımızı kaybedenler/katledenler yargılanmıyor, yargılanmaları kaçınılmaz olduğunda da ceza almamaları sağlanıyor. Yalnızca yaşanan bu haftaki 2 örnek bunu ispatıdır”, diyerek 2 yıl ceza alan alan 1 yıl tatil yaparak, iyi halden tahlie olan Mehmet Ağar’ın tahliyesi kınandı. Musa Çitil’in de AKP hükümeti tarafından korunduğu için yargılanamadığının davanın Amed’e sevkidilerek açık bir şekilde katillerin korunduklarından bahsedildi.

“Barış’ı, Hüsamettin’i Istiyoruz! Bu toprakların tüm evlatları için özgür, eşit, adil, insan onurunun dokunulmaz olduğu bir gelecek istiyoruz! Barışın içinin boşaltılmasına, bu süreci müktedirlerin kibrine yenik düşmesine izin vermeyeceğizç bunu başarabiliriz çünkü gücü meşruiyetimizden alıyoruz. Çünkü gücü haklılığımızdan alıyoruz, diyerek açıklamayı sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu