GüncelManşet

Gülmen ve Özakça’nın fotoğraf çektirmeleri neden yasaklanıyor?

veli1 1H.Merkezi: Kanun hükmünde kararnamelerle ihraç edilen kamu emekçilerinin direnişi Yüksel Caddesinde devam ediyor. İşe geri dönme talebiyle başlayan eylemin 223.ncü gününde konuşan Veli Saçılık, 113 gündür açlık grevi direnişini sürdüren Gülmen ve Özkaça’ya ilişkin sosyal medya üzerinden yapılan “içeride yemek yiyorlar’ yorumlarına tepki gösterdi.

 Gülmen ve Özakça’nın hapishane içerisinde fotoğraflarının çekilmesinin yasaklanma sebebini soran Saçılık şöyle devam etti, “Nuriye ve Semih hocalarımızın sağlık durumu kötüdür. Bir deri bir kemik kaldı arkadaşlarımız. Siz onları 24 saat izliyorsunuz madem neden görüntüleri açıklamıyorsunuz? Uzun sürmesinin bir nedeni vardır. Arkadaşlarımız B1 vitamini kullanıyorlar. Daha önceki benzer eylemlerde de bunları söylemişlerdi sonra da ölümler gelmişti.”

Açıklama sonrasında eyleme müdahale edilmediğine dikkat çeken Saçılık, “Demek gaz atmadan, şiddet uygulamadan da eylem olabiliyormuş” diye konuştu.  

Öte yandan eğitimcilerin gözaltına alınıp tutuklanmalarının ardından açlık grevine başlayan Semih Özkaça’nın eşi Esra Özakça’nın eylemi ise 38’inci gününe girdi.

Anayasa Mahkemesi (AYM) ise, açlık grevi eylemlerini 23 Mayıs’tan beri hapishanede sürdüren Nuriye Gülmen ile Semih Özakça’nın tutukluğuna yapılan itirazı oy birliğiyle dün reddetmişti.

Gülmen halihazırda 44, Özakça ise 63 kiloya düşmüş durumda.

Ancak mahkemeye göre iki eğitimcinin ‘cezaevinde olması tehlike oluşturmuyor’. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu