Güncel

Gülsuyu 2 Temmuz şehitlerini andı!

Gülsuyu: Bundan 21 yıl önce Sivas Madımak otelinde gerçekleştirilen katliamda yakılarak katledilen halk sanatçılarını anmak ve katil devlet’ten hesap sormak için dün akşam saat 20.15’te Gülsuyu Mahallesinde PARTİZAN ve HDK’nin örgütlediği bir yürüyüş yapıldı.

Gülensu son durak’ta toplanan kitle,  “ Sivas’tan Soma’ya katil devlet hesap verecekPartizan ve HDK imzalı pankartı açarak yürüyüşe geçti. Yol boyunca, Gülsuyu halkına,  sokağa eyleme Sivas’ta, Dersim’de, Lice’de, Roboski’de, Maraş’ta, Çorum’da, Gazi’de, Gezi’de, Okmeydanı ve Gülsuyu’nda yapılan katliam ve faşist saldırılara karşı hesap sorma çağrısı yapıldı.

Yürüyüş boyunca Kitle sık sık “Sivas’ı unutma unutturma”, “Katil devlet hesap verecek”, “Sivas’tan Soma’ya hesap sormaya” sloganları atarak Heykel Meydanı’na yüründü.  Maltepe Pir Sultan Abdal Derneği’nin de destek verdiği yürüyüşte tek tek yakılan canların isimleri sayılarak yaşıyor denildi.

30 Eylül 2013 günü çeteler tarafından katledilen Hasan Ferit GEDİK ‘in ölümsüzleştiği yere gelindiğinde Kitle, “Hasan Ferit GEDİK Ölümsüzdür”, “Çeteler halka hesap verecek”,  “Devrim şehitleri ölümsüzdür” , “Katil polis Gülsuyu’ndan defol”, sloganlarını haykırdı.    

Gülsuyu Fatma Hanım Meydanı’nda basın açıklaması yapıldı. Açıklamada, Alevi toplumunun, Madımak Otel’inin utanç müzesi olması yönündeki talepleri gelmiş geçmiş bütün hükümetlerce reddedilmiş” denildi. Açıklamanın devamında, “Sivas katliamı davasının zaman aşımına uğratılması Tayip Erdoğan’ın hayırlı olsun diyerek, Sivas’ta yakılan ateşin közlerinden halen duman çıktığını ve katillerin çok uzaklaşmadığını gösteriyor bize”, denilerek, katil devletten hesabı halkın ve devrimcilerin soracağı belirtildi.

Eylem yapılan basın açıklamasının ardından atılan sloganlarla sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu