Manşet

Gülsuyu-Gülensu “kentsel dönüşüme” karşı örgütleniyor

Kentsel dönüşüm saldırısının gündemde daha fazla yer edinmesiyle birlikte Gülsuyu-Gülensu Mahallelerinde de süreç hızlanmış, Gülensu – Gülsuyu Güzelleştirme Derneği’nin çağrısıyla bir araya gelen mahalle muhtarları ve DKÖ’ler toplantılar örgütleyerek çalışmalara yeniden start vermişti.

Maltepe Belediyesi’nin plan taslağıyla ilgili mahalleden çeşitli kurum temsilcilerine yaptığı bilgilendirme toplantısının ardından tartışma süreci başlatılmış, belediyenin sunduğu taslak değerlendirilerek düzenlenen halk toplantılarında gelişmeler mahalle halkıyla paylaşılmıştır.

2004 yılından itibaren mahallenin önemli gündemlerinden biri haline gelen yıkım saldırısına karşı mücadele dünün deneyimleri ve birikimleri üzerinde yükselerek yeniden kalıba dökülmektedir.  Mahalle halkının birlikteliği ve örgütlü duruşu dün olduğu gibi bugünde temel vurgu olarak öne çıkmakta, sürece önderlik eden kurumlarca vurgulanmaktadır.

 

Maltepe Belediyesi ile toplantı

Yapılan halk toplantılarının ardından 19 Ocak Cumartesi günü Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde Mahalle Meclisi’ni oluşturmak üzere tanışma toplantısı düzenleyen Plan Takip Komisyonu bir kez daha “kentsel dönüşüme” karşı halkı örgütlenmeye çağırdı.

Katılımın beklenenin üzerinde olduğu toplantıda Maltepe Belediyesi’nin önerdiği plan taslağı üzerinde tartışılarak halkın taleplerine ve beklentilerine cevap olabilecek bir planın nasıl oluşturulacağı üzerinde duruldu. Şahıs ve hazine arazileri ile dere yatağında ki yerleşim bölgesinde yaşayan mahalle halkının mağduriyetine yolaçmayacak bir planlamanın güvenceler oluşturularak çözüme kavuşturulması öne çıkan tartışma gündemlerinden birisiydi.

Mahalle halkının önceliğinin yaşadıkları yerlerin tapuları temin edilerek güvence altına alınması öne çıkan diğer bir gündemdi.

Tanışma ve sürecin birlikte örgütlenmesine yapılan vurguyla birlikte mahalle muhtarları ve dernek temsilcilerinin sürece ve gelişmelere dair yaptıkları konuşmaların yanı sıra çok sayıda meclis üyesi de görüş ve önerilerini tartışmaya açarak birlikte hareket etmeye vurgu yaptılar.

Kentsel dönüşüme karşı mücadelede ortaklaşarak bugüne gelen mahalle halkının bugünden sonrada mücadeleyle yoluna devam edeceği ifade edilerek toplantı sonlandırıldı.

Gülsuyu-Gülensu Partizan Okurları

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu