GüncelManşet

(Video) Gülsuyu-Gülensu’da kentsel dönüşüm karşıtı gece

Kartal: Gülsuyu-Gülensu Güzeleştirme Derneği’nin “Mahalleme, Sokağıma, Evime Sahip Çıkıyorum” şiarıyla düzenlemiş olduğu dayanışma gecesi coşkulu bir şekilde gerçekleştirildi.

Etkinliğin yapıldığı salonda “yok sayılamaya, rantçılığa, kentin dışına sürülmeye hayır”, “Yaşasın mahallemizin birliği! Gülsuyu- Gülensuyu halkı” vb yazılı pankartların yanı sıra “Kentsel dönüşüm saldırılarına karşı birleşelim örgütlenelim”, “Çeteleşmeye geçit vermeyeceğiz”, “Evime, sokağıma, mahalleme sahip çıkıyorum” yazılı dövizlerle kentsel dönüşüme karşı mücadele mesajları verildi.

Etkinlik giriş konuşmasıyla başladı. Yaşanan bu süreçte böylesi bir etkinlikte birlikte olmanın önemine vurgu yapıldı. Ardından devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Davul zurna eşliğinde halaylar çekildi. Halayların ardından Gülsuyu-Gülensu Güzelleştirme Derneği Başkanı Ali Şengül kısa bir konuşmaya yaptı. Şengül, “Kentsel dönüşüm adı verilen saldırılara karşı bizlerin tek gücü tek sermayesi bir arada durmak, birlik olmak” dedi.

Ardından Gülsuyu-Gülensu Mahalle Muhtarı, bu anlamlı gece vesilesiyle bir arada olmanın değerli olduğunu söyleyerek geceye katılan sanantçı ve konukları selamdı.

Konuşmaların ardından Grup Umut Küsen sahne alarak kitleye neşeli dakikalar yaşattı.

Müzik grubunun ardından Pınar Aydınlar sahne aldı.

Aydınlar, kentsel dönüşümün yaşam alanlarımıza saldırmak anlamına geldiğini hatırlatarak, bu süreçte en fazla etkilenen kesimin kadınlar olduğunu belirtti. Aydınlar, kadınların kayıtdışı çalıştırıldığını, eviçi emeklerinin görünmediğini, kadınların emeklerinin değersizleştirildiğini belirterek “Biz kadınların bunlara karşı bir arada olmaktan, örgütlenmekten başka şansı yok” dedi. Aydınlar aynı zamanda1 Mayısın Taksim’de kutlanmasının yasaklanmasına değinerek, işçilerin, devrimcilerin canı pahasına kazandığı 1 Mayıs alanını emekçilerden geri alınamayacağını vurguladı.

gülsuyu 1Aydınlar yaptığı konuşmadan sonra türküleriyle geceyi coşkunlandırdı.

Gece Gülsuyu Partizan’ın gönderdiği mesajla devam etti. Partizan, gönderdiği mesajda“Sizleri nisan güneşinin coşkusu, 1 Mayıs’ın kızıllığıyla en içten devrimci duygularımızla selamlıyoruz” dedi.

Açıklamada yapılan etkinliğin mahalle açısından önemli bir yerde olduğu belirtilirken egemenlerin emekçileri evlerinden sürerek mahalleyi uyuşturucu, çeteleştirme yoluyla yozlaştırmak istediği, buna karşı örgütlü gücü büyütmenin kaçınılmaz olduğu vurgulandı. Mesajda son olarak “Zaferimizin teminatı, katledilişinin 40. yılında Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya yoldaşın yol göstericiliği, yoldaşın azmi, bilinç ve sınıf kinidir”denildi. Gülsuyu Partizan’ın mesajından sonra Alınteri’in etkinliği selamlayan mesajı okundu.

Mesajlardan sonra kemençesiyle Yunus Aydın, kitleye Karadenizezgileri ile coşkulu anlar yaşattı.

Etkinlikte ayrıca Özgür Gelecek Gazetesi ve Yeni Demokrat Kadın’ın mesajları okundu.

Etkinlik Cengiz-Engin Sağlam’ın sahneye çıkmasıyla devam etti.

Etkinlikte mahalleden kadınların yoğun olarak katılması dikkat çekici ve olumlu bir gelişme olrak değerlendirilebilir.

Etkinliği EMEP, Sokak Kültür Merkezi, BDP, ESP, HDK ‘de katıldı.

 

[widgetkit id=32]

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=YN8jbPGpjjw&feature=youtu.be{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu