GüncelManşet

(Yenilendi-video) Gülsuyu “kentsel dönüşüm”e halk toplantılarıyla hazırlanıyor

Kartal: Maltepe Belediyesi’nin Gülsuyu-Gülensu Mahallesi’nin 1/1000 imar planını ve hazırladığı kentsel dönüşüm planını mahalledeki dernekler ve muhtarlarla yapmaya karar verdiğini açıklamasının ardından mahallede başlayan toplantılar sürüyor.

 

Kentsel dönüşümle ilgili belediyeden teklif

Gülsuyu-Gülensu Mahallesi halkı 2004 yılından bu yana “kentsel dönüşüm” adı altında yaşam alanlarına dönük saldırılara karşı birlik ve beraberlik içerisinde mücadele ediyorlardı. Binlerce kişi ile yapılan eylemlerin, açılan davaların olduğu bu süreçte mahallede bulunan devrimci, demokrat güçler ve mahalle dernekleri bu mücadelenin aktif bileşeni/örgütleyeni durumundaydı.

Geçtiğimiz ay Maltepe Belediyesi tarafından 1/1000 imar planının açıklanmasının ardından belediye mahallede bulunan Gülsuyu-Gülensu Güzelleştirme Derneği’ni ve mahalle muhtarlarını çağırarak plan hakkında onlara bilgi verdi.

Mahallede “kentsel dönüşüme” karşı var olan hassasiyetin ve birliğin farkında olan belediye, planı ayrıntılı bir şekilde anlattığı dernek ve muhtarlara planın son halini birlikte vermek istediğini söyledi.

Belediyeden gelen bu teklifin; 2004’ten bu yana “kentsel dönüşüme” karşı süren birlik ve beraberliğin etkisi olduğunu belirten dernek ve muhtarlar mahalle halkıyla toplantılar yaparak, hem planı ayrıntılı bir şekilde anlatıyor hem plana dair öneriler hazırlıyor hem de mahallelinin içinde bulunacağı bir süreç örerek beraber hazırlanacak planın yaşama geçirilmesi için meclisler oluşturuyor.

 

gülsuyu kent 1“Mahallemize sahip çıkalım”

Bilgilendirme toplantılarından 3.’sü 4 Ocak Cuma akşamı Gülsuyu’nda bulunan Sinoplular Derneği Lokali’nde gerçekleşti.

Dernek yöneticilerinden Ali Şengül, mahalle muhtarları ve 2004’ten bu yana bölgedeki “kentsel dönüşümü” yakından takip eden inşaat mühendisi Hasan Sert’in konuşmacı olarak katıldığı toplantıya 200’ye yakın insan katıldı.

Toplantıda 2004’ten bu yana verilen mücadelenin, birlik ve beraberliğin önemine değinen konuşmacılar, yapılan bu toplantıların mahalleye sahip çıkmak anlamına geldiği belirtildi.

 

“Bizi dikkate almayan planı engelleriz”

Konuşmasına birlik ve beraberliğin öneminden bahsederek başlayan Ali Şengül, Maltepe Belediyesi’nin uzun zamandır beklenen imar planını yerel seçimlere yaklaştığımız şu günlerde açıklamasının eleştirilmesi gereken bir durum olduğuna değindi.

Mahallemizi, bizi dikkate almayan hiçbir planı nasıl ki geçmişte engelleyebildiysek, bundan sonra da engellemesini biliriz” diyen Şengül, bu süreci birlikte ilerletmek için bir meclise ihtiyaç olduğunu belirtti. Şengül; “Plan Takip Komisyonu” adı altında oluşacak bu komisyonun işlevini şöyle sıraladı: “Maltepe Belediyesi ile diyalogları sürdürecek, plan işleyişinde oluşacak aksaklıkların giderilmesi, bizim hak ve menfaatlerimizin korunması…

 

“Planda asıl mesele niyet”

Şengül’ün ardından söz alan Hasan Sert, plan hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Halkı dize getirmek için dağ başlarında top-tüfek kullanılmasına rağmen, şehirde kentsel dönüşüm planlarının kullanıldığını söyleyen Sert; hazırlanan 1/1000 imar planının haritalarına bakılarak yapılmak istenenin anlaşılamayacağını, asıl meselenin niyetin ne olduğu ile ilgili olduğunu söyledi. “Niyet; çağdaş, yaşanılır bir kentte mi yaşamak, bunun için mi çaba sarf ediliyor? Yoksa aşağılarda mı arsalar çok pahalandı?” dedi.

Gülsuyu-Gülensu’daki planda devrede artık TOKİ’nin olmadığını belirten Sert; “kentsel dönüşüm” ile ilgili hazırlanan yeni yasaların tam bir tuzak olduğunun altını çizerek, “Biz işimizi yasaya bırakmadan biz kendi planımızı organize edip süreci tamamlayalım” dedi.

İSKİ’nin bölgede bulunan dere bandının 25 metre civarında kesinlikle yapılaşmaya izin vermediğini ve bu yüzden de orada bulunan 33 evin ve de Telsizler Bölgesi ve birkaç yerde oluşan plan kayması olduğunu anlatan Sert; bu konuyla ilgili davanın sürdüğünü ve plan hazırlanırken bu davanın sonuçlanmasını beklenip-beklenmemesinin belediyenin önünde bir sorun olarak çıktığını ve belediyenin bu konuda mahalleliye danıştığını aktardı.

 

“Mahalleden kopmuş, çok katlı siteler istemiyoruz”

Sokaktan, mahalleden kopmuş, sadece geldiği sitenin içinde yaşayan bir gettonun oluşmasını istemediklerini belirten Sert, binaların kat sayısı meselesine değindi ve maksimum 6-8 katlı binalar yapılması gerektiğini belirtti. Yapılacak sitelerin katlı değil yaygın şekilde olmasının mahallenin yapısını koruyacağını belirten Sert, yeteri kadar donatı alanına (% 40’lık park, okul vs. için alan) sahip olunduğu için, donatı alanı meselesinin bu durumu engelleyemeyeceğinin altını çizdi.

Normal şartlarda ev sahiplerinin parsel bazında biraraya gelerek, “kendimiz yapalım” ya da “birlikte müteahhite verelim” denildiği durumlarla; ada bazında biraraya gelinmesi arasında ciddi emsal farkının (daha çok KAKS -kat alanı katsayısı- olarak bilinen emsal, bir arsanın üzerine yapılacak toplam inşaat alanını belirleyen bir oran) olduğunu anlatan Sert; ada bazında verilen yüksek emsali, parsel bazında da elde etmek için hazırlanan plan üzerinde çalıştıklarını belirterek, bunu başarırlarsa Türkiye’de bir ilk gerçekleştireceklerini aktardı.

 

“Belediye ile tekli görüşmeler yapılmamalı”  

Konuşmaların ardından “Plan Takip Komisyonu” konusunda yeniden ayrıntılı bir bilgi verildi. Söz konusu komisyon için oluşturulan meclise mahalle halkından şu ana kadar 70’in üzerinde insanın katıldığını aktaran konuşmacılar, bu komisyon içerisinde de bir yürütme seçileceğini aktardılar.

Bu komisyon dışında avukatlar ve mühendislerden oluşacak bir teknik heyete de ihtiyaç olduğunu belirten konuşmacılar bu süreçte belediye ile kesinlikle tekli görüşmelerin yapılmaması ve komisyon dışında gelen yabancılara bilgi verilmemesi gerektiğinin altını çizdiler.

Katılanların da sorularıyla süren toplantı; planın son halinin heyetlerin ve tüm mahallenin katılacağı çok geniş bir toplantıyla yapılacağı bilgisi verilerek sona erdirildi.

 

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=ulRmjPHnjQ8&feature=youtu.be{/youtube}

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=rF3NA1Q3Nwc&feature=youtu.be{/youtube}

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=tu4z1KAWKX4&feature=youtu.be{/youtube}

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=R5dTpcNU-_o&feature=youtu.be{/youtube}

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu