Güncel

Gülsuyu’nda gençlik kahvaltısı gerçekleştirildi

İstanbul: Cuma günü (5 Eylül) Gülensu Gülsuyu Gençlik Komisyonu tarafından Gülsuyu Nurettin Sözen Parkında “Sistematik Saldırılara Başkaldırıyor, Gençlik Kahvaltısında Buluşuyoruz” şiarıyla bir kahvaltı etkinliği düzenlendi.

Yozlaşma, çeteleşme, gerici eğitim sistemi ve gençliğin savaşa bakış açısının tartışıldığı etkinliğe YDG ve Partizan okurlarının yanı sıra Grup İsyan Ateşi’de katıldı.

Çeteleşmeye karşı, örgütlü mücadeleye!

Kahvaltı ile başlayan etkinlik, önceden belirlenen tartışma konuları ile devam etti. Mahallenin en büyük sorunlarından biri olan yozlaşma ve çeteleşmenin tartışıldığı kısımda katılımcıların hepsi söz aldı. Tartışmalarda, devletin Gülsuyu gibi emekçi mahallerde ki halk gençliğini baskı altına almak ve devrimcileşmesini önlemek için uyuşturucu, yozlaştırma ve çeteleştirmeyi kullandığına, bizzat çetelerin polis tarafından desteklenip semirtildiğine değinildi. Uyuşturucu kullanıp çeteleşen gençlerin maddi zorluklar nedeniyle, kolay para kazanma ve “büyük insan olma” vb. gibi nedenlerle uyuşturucuya başladıkları söylendi.

Kentsel dönüşüm ile birlikte devletin yoksul gecekondu mahallelerine yöneldiğini belirten katılımcılar, devletin akreplerle iş makineleriyle mahalleleri yıkmaya çalıştığında halkın ve devrimcilerin direnişi ile karşılaşacaklarını bildikleri için uyuşturucu ve yozlaştırma ile mahalleleri devrimcilerden koparmaya çalıştıklarından bahsedildi. Devletin emekçi mahallelerde ki halk gençliğini yozlaştırma politikalarının karşısında durmanın ve çetelerle mücadele etmenin tek yolunun örgütlü mücadeleden geçtiği vurgulanarak ilk kısım sonlandırıldı.

T. Kürdistan’ının Rojavalaşmasından korkuyorlar!

İkinci kısımda ise Ortadoğu’da ve T.Kürdistan’ında süren savaş ve bu savaşta gençliğin rolü ve bakış açısı tartışıldı. Tartışmalarda devletin Suriye’ye yönelik yapacağı operasyonların asıl sebebinin DAİŞ’le mücadele etmek değil, Rojava kantonlarının birleşmesine engel olmak, Rojava’da ki Kürt halkının kazanımlarının T.Kürdistan’ındaki olası yansımalarının önüne geçmek olduğu vurgulandı. Ayrıca gerillaya ve devrimci, demokrat kamuoyuna dönelik gerçekleştirilen gözaltı ve tutuklama terörünün asıl sebebinin HDP’nin barajları yıkması ve AKP’nin aşına su katılması olduğu vurgulandı.

Tartışmaların ardından Grup İsyan Ateşi ezgileri ve marşlarıyla gençleri coşturdu. Çekilen halayların ve seslendirilen ezgilerin ardından etkinlik son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu