Manşet

Gülsuyu’nda Kaypakkaya anması

Nasıl ki kucaklamışsa ölümü

Nasıl ki 90 kere 24 saat katlanmışsa acıya

Nasıl ki haykırmışsa kinini

Tükürmüşe suratlarına suskunluğunu

Bize de anmak düşer, coşkuyla onu

İstanbul: Türkiye proletaryasının içinde büyüyen ve yükselen bilinci Komünist Önder İbrahim 

Kaypakkaya katledişinin 40. yılında Gülsuyu mahallesinde Nurettin Sözen parkında Partizan tarafından gerçekleştirilen kitlesel bir etkinlikle anıldı.

Etkinliği gerçekleşeceği alan “ Nerede Bir Direniş Ve Mücadele Varsa Kaypakkaya Orada Yaşıyor Ve Savaşıyor“ yazılı pankartıyla ve İbrahim resmi ile süslenmişti.

Etkinlik, açılış konuşmasıyla başladı. Açılış konuşmasında“ Nerede bir direniş ve mücadele varsa Kaypakkaya orada yaşıyor ve savaşıyor. Bizler ardalıları olarak Kaypakkaya’nın bizlere bıraktığı mirası omuzlarımızda daha da yükseklere kaldıracağımıza and içiyoruz. And olsun ki adını, şan olsun ki andını yaşatacağız “denildi ve ardından, herkesi devrim ve demokrasi şehitleri adına 1 dakikalık saygı duruşuna davet etti.

Saygı duruşunun ardından kitle “Önderimiz İbrahim İbrahim  Kaypakkaya“ sloganları atıldı. Daha sonra Partizan adına bir açıklama yapıldı. Açıklamada;

 

kaypakkaya 1“Proletaryanın zaferini sağlayacak yegâne düşünceydi”

 “İbrahim Kaypakkaya’nın düşünceleri yaşadığı dönemden bugüne bu coğrafyada en tehlikelisi olarak belirlendi. Onun belirlediği ve ortaya koyduğu düşünceler ülkemiz egemen sınıflarını alaşağı ederek proletaryanın zaferini sağlayacak yegâne düşünceydi” denildi.

 

“Geleceğin aydınlık düşüncelerinin tohumları atıldı“

1972’ün 24 Nisan’ında Proletarya Partisi’nin ilan edilişiyle birlikte sadece o günün değil, geleceğin aydınlık düşüncelerinin de tohumları atıldı. O yaptığı tahliller ve ortaya koyduğu tezler nedeniyle her zaman saklı tutulmaya çalışılan bir meşale olmuştur.

41 yıl önce önder yoldaş tarafından başlatılan bu savaş tarihimizin yol göstericileri Cihanlar, Kazımlar, Demirdağlar, Meraller ve Sefagül yoldaşların savaşıdır.”

Başta katledişlinin 40. yılında Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya olmak üzere, Ahmet Muharrem Çiçek, Meral Yakar, Ali Haydar Yıldız, Hasan Ocak, Mazlum Doğan ve Dörtlerin anısı önünde saygıyla eğiliyoruz” şeklinde devam etti.

Ve açıklama “And olsun ki adını, şan olsun ki andını yaşatacağız” sözleriyle sonlandı.

Öfkeyle kalkan yumruklar, aydınlık günler için gecenin karanlığıyla birleşti.kaypakkaya 2

Etkinlik açıklamanın ardından gösterilen sinevizyonla devam etti. Sinevizyon gösterimi sırasında kitle sık sık slogan atarak alkış, zılgıtlarıyla ve yumruklarını daha da yükseğe kaldırarak katledilişinin 40.yılında İbrahim yoldaşı andı. Yoldaşlarının yumruklar gecenin karanlığıyla birleşip yıldızların ışığıyla bütünleşip yeminlerle  Kaypakkaya’yı andı.

Gösterimin ardından Gülsüyu Mahallesi’nin yerel grubu söyledikleri “İbrahim yoldaş“türküleri ve marşlarıyla kitleye coşkulu anlar yaşattı. Etkinlikte sık sık “Önderimiz İbrahim İbrahim Kaypakkkaya“,“Devrim şehitleri ölümsüzdür“ sloganları atıldı.

 

[widgetkit id=97]

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu