Manşet

Gülsuyu’nda “kentsel dönüşüm” konulu kahvaltı

Gülsuyu Mahallesi Partizan olarak 14 Nisan Pazar günü “kentsel dönüşüm” konulu kahvaltı gerçekleşti. Gülensu-Gülsuyu Güzelleştirme Derneği, Partizan okurları ve mahalle halkından katılım sağlandı.

Kahvaltının ardından yapılan toplantının iki ana başlığı, kentsel dönüşüm ve kentsel dönüşümün uygulanmak istendiği mahallelerde yaşanan yoğun çeteleşmeydi.

Gülsuyu Mahallesi halkının örgütlü duruşu ve egemenlerin kentsel dönüşüm saldırıları karşısındaki mücadelesi hala ilk örnek olmaya devam ediyor.

İstanbul’da yapılan kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili Gülsuyu Mahallesi her zaman deneyim ve pratikleriyle, kentsel dönüşüm saldırılarının olduğu mahallelere örnek olmuştur. Öyle ki Gülensu Gülsuyu Güzelleştirme Derneği’nin mahalle derneği olmak bir yana başta İstanbul’un bütün semtleri, İzmir ve Ankara’dan Fransa’ya kadar gidip deneyimlerini aktaran bir dernek konumunda olduğu vurgulandı.

Maltepe semtinde Gülsuyu mahallesinin yanı sıra Başıbüyük Mahallesi’nde gerçekleşen kentsel dönüşüm saldırılarına ilk yetişip mahalle halkıyla birlikte Gülensu Gülsuyu Güzelleştirme Derneği ve Gülsuyu halkı saldırıları püskürtmüştür. Başıbüyük Mahallesi “gerici” bir mahalle olarak bilinir. Mahalleye dernek, halk ve devrimciler girerek eylemler örgütlemiştir.

Başıbüyük halkı kendi mahalle muhtarlığı ve mahalle derneğini patronlarla işbirliği yaptığını öğrenince taşlamışlardır. Başıbüyük mahallesinde “sağcılar-solcular”, “Alevi-Sünni” veya “Kürt-Türk”, “terörist” kavramlarının dışında asıl amacın insanlık ve barınma hakkı olduğu ön plana çıkması iki mahalle halkını bir araya getirmiştir. Bunu da sağlayan gerçek anlamda mahalle derneklerinin niteliksel duruşu ve pratiği olmuştur denildi.

Ayrıca egemenler tarafından son günlerde afet riski ilan edilen başta Armutlu Mahallesi olmak üzere diğer mahallelerde şimdiye kadar bilimsel olarak hiçbir çalışma olmamıştır. Yoksul, işçi, emekçi gecekondu mahallelerinde ilan edilen afet riski bilimsellikten yoksun sınıfsal ilan olduğu aktarıldı.

 

Çeteleşme, dönüşüm saldırılarından bağımsız değil

Toplantının ilerleyen anlarında çeteleşme konuşulurken, önceki akşam Gülensu Mahallesi’nde yaşanan çete artıklarının mahalle halkına yaptığı saldırının sonucunda halk ve devrimciler tarafından hesabının sorulması gerektiği üzerine konuşuldu.

Mahallemizde yoğunlaşan çeteleşme, halkımızın örgütlülüğü altına döşenmiş bir dinamittir. Mahallemizde kentsel dönüşüm saldırılarından bağımsız olmayan çeteleşmenin amacı; mahalle halkını bezdirmek, yıldırmak olduğu, halkın 45 yıllık örgütlü duruşunu parçalayıp evlerini terk etmeği sağlamaktır. Lakin mahalle halkının çeteleşme konusunda çekincelerini, korkularını devrimcilerin güçlü duruşlarıyla üstlerinden atacağı söylendi.

Beslenen uyuşturucu çetelerinin evleri ve aileleri bu mahallede bulunmaktadır. Genel olarak “Kürt” ve “Alevi” kimlikler de taşıyan bu çetelerin, yakın çevrelerimizde bulunanlarla ikna çalışmalarına girişilebileceği aktarılırken, aksi takdirde halkın örgütlü ve karşı koyuşu olmadığı sürece çeteleşmenin her zaman mantar gibi burnumuzun dibinde biteceği anlatıldı.

Son olarak; önemli olan bataklık sineklerini yok etmek değil, bataklığı kurutmak olduğu vurgulanarak, toplantı sonlandı!

 

Gülsuyu ÖG okurları

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu