Güncel

“Gün dayanışma ve ÇHD’yi büyütme zamanıdır”(Video-Haber)

İstanbul: Çağdaş Hukukçular Derneği(ÇHD) başkanlarının da içinde bulunduğu 9 arkadaşlarının tutuklanmasını protesto etmek için 22 Ocak Salı günü bir eylem gerçekleştirdi.

Saat 19.30’da ÇHD İstanbul Şube önünde toplanan ÇHD’liler, Taksim Meydanı’na kadar “Devrimci avukatlar onurumuzdur”, “ÇHD susmadı-susmayacak”, İçerde dışarıda hücreleri parçala”, “Kahrolsun faşizm, yaşasın mücadelemiz” sloganlarıyla yürüyerek tutuklanan avukat arkadaşları için sürekli “Arkadaşlarımız mesleklerinde halkın avukatlığını yaptıkları için tutuklandılar” sözlerini vurguladılar.

18 Ocak’ta Türkiye genelinde yapılan operasyona da söz söyleyen avukatlar “Faşizme karşı omuz omuza” sloganını haykırdı.

Taksim Meydanı’nda kitle adına açıklama yapan Av. Güray Dağ, tutuklanan arkadaşlarının gözaltına alınırken darp edildiğini, savcının beklenilmeden hukuk bürosunun kapıları kırılarak basıldığını ve gözaltı süresinde arkadaşlarının hukuksuzluğa maruz bırakıldığını ifade etti. Av. Dağ arkadaşlarını sorgularında “müvekkillerine susma hakkını hatırlatmaları”nın sorulduğunu söyleyerek aslında ne amaçla arkadaşlarının tutuklandığının ve bu yapılan operasyonun CHD-2gerçekliğinin gözlerler önüne serildiğini dile getirdi.

Ayrıca Dağ, “Ortada kuvvetli şüpheye yol açacak tek bir delil söz konusu değilken, dahası aksine birçok lehe delil bulunurken arkadaşlarımızın tutuklanması ancak bu şekilde açıklanabilir. Genel Başkanımızın tutuklandıktan sonra dediği gibi; Derneğimiz de, bir gelenek olan Halkın Hukuk Bürosu da, meslektaşlarımızın büroları da açık kalacaktır. Derneğimiz 40 yıldır kesintisiz sürdürdüğü mücadelesini, daha da güçlenerek sürdürecektir” dedi ve sözlerini şöyle sonlandırdı “Bu davalar yoluyla AKP muhaliflerini sindirme operasyonları artık Türkiye’de inandırıcılığını yitirmiştir. Sahte delillerle, gizli tanıklarla yürütülen yargılama safhaları, siyasal iktidar tarafından çok önceden verilmiş mahkûmiyet kararlarına yargısal kılıf ve dayanak oluşturmaktan öteye gitmemiştir. Bu ülkenin hukukçuları, yargı eliyle Türkiye’nin dönüştürülmesi sürecine ve ceza yargılamasının, topluma yöneltilmiş bir silah haline getirilmesine boyun eğmeyecek ve mücadele edecektir”

Açıklamanın ardından gözaltına alınarak serbest bırakılan grup yorum ezgileriyle tutuklamaları protesto ettiler.

 

Yapılan açıklamada “194’ten beri susmadık susmayacağız” pankartı ve meşalelerle yürüyen ÇHD’ye, HDK, direnişteki işçiler ve demokratik kitle örgütleri de destek verdi.

 

 {youtube}http://www.youtube.com/watch?v=BwsYl7jr4ZE&feature=youtu.be{\youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu