GüncelManşet

(Güncelleniyor) “Emek, barış ve demokrasi mücadelemiz susturulamaz”

H. Merkezi: Bugün sabah saatlerinden itibaren ülkenin dört bir yanında emekçiler greve çıkarken şehitlerin cenazeleri memleketlerinde binlerle karşılanarak defnediliyor.

 

İstanbul

17.30 Güney Doğan’ın cenazesinin ardından Sarıgazi Merkez’e giden kitle sloganlarla eylemi sonlandırdı.

17.20 Güney Doğan’ı toprağa veren kitle Taşdelen yolunu trafiğe kapattı.”Faşistlerden hesap lafla sorulmaz,biz de hesapları namlular sorar” ve “Biz biz biz, işçinin köylünün yiğit sesiyiz, namluya sürülmüş halk mermisiyiz” sloganlarını atan kitle Sarıgazi Merkeze doğru yürüyüşe geçti

16.30 Güney Doğan’ın cenazesi onbinlerin “Şehid namirin” sloganı eşliğinde Taşdelen Mezarlığı’na getirildi. Aralarında YDG’nin de bulunduğu gençler kitlenin güvenliğini sağladı.Cenaze slogan ve ağıtlarla toprağa veriliyor.

16.20 Güney Doğan’ın cenazesi onbinlerin “Şehid namirin” sloganı eşliğinde Taşdelen Mezarlığı’na getirildi.Aralarında YDG’nin de bulunduğu gençler kitlenin güvenliğini sağladı.Cenaze slogan ve ağıtlarla toprağa veriliyor.

16.00 Şehitlerden Fatma Esen Gazi Mahallesi’nden kadınların omuzlarında son yolculuğuna uğurlanıyor.

15.55 Kartal’da Tekin Arslan’ın cenazesi için kitle cemevinden Kartal Meydan’a yürüyüşe geçti. Eylemde TMMOB, DİSK, KESK ve TTB imzalı “Katili Tanıyoruz” pankartı açıldı.

14.55 Topkapı Matbaa sitesi emekçileri de Ankara şehitleri için boykotta. İşçiler tek sıra halinde yan yana sıralanarak ellerindeki dövizlerle “Katliamı unutmuyoruz”, “Protesto ediyoruz” şeklinde şiarlar yazdılar.

14.20 Dün akşam saatlerinde Kartal Cemevi’ne getirilen Tekin Arslan’ın cenazesi için kitle cemevinde toplanmaya başladı.

14.00 Ankara şehidi‪ Dicle Deli Kadınların omuzlarında ölümsüzlüğe uğurlanıyor. Dicle’nin babası, “Kızım barışa kurban olsun” diyor.

14.00 Yeditepe Üniversitesi öğrencileri Ankara Şehitleri için boykotta.

14.00 Aralarında Partizan okurlarının da bulunduğu Dudullu halkı da “İnadına barış! Ankara şehitleri ölümsüzdür” yazılı pankart açarak şehitlerini uğurluyor.

13.30 İstanbul Üniversitesi öğrencileri boykot için üniversite bahçesinde toplanıyor

13.20 Koç Üniversitesi öğrencileri Ankara Şehitleri için boykotta. Sabah saatlerinden itibaren dersler girmeyen öğrenciler, okul bahçesinde bir araya gelerek “Bugünlerden geriye bir yarına gidenler kalır, bir de yarınlar için direnenler” yazılı pankart açtılar.

13.00 Ankara’da şehit düşen Dem Genç üyesi Günay Doğan, Sarıgazi Taşdelen Cemevi’nden yoldaşları, İTÜ’den arkadaşları ve Partizan, YDG, YDK ve Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda kurumun katılımıyla ölümsüzlüğe uğurlanıyor. Kitle sık sık “Güney kavgamızda yaşayacak” ve “Güney İTÜ’de yaşayacak” şeklinde slogan atıyor.

12.49 İstanbul’da Ümraniye İstanbul Defterdarlığı çalışanları katliamda yaşamını yitiren başta defterdarlık çalışan Özver Gökhan Arpaçay olmak üzere Ankara şehitleri için grevde!

12.40 Sabah saatlerinde Deriteks’in çağrısıyla iş bırakan deri işçileri bir araya geldi. Burada açıklama yapanDeriteks Genel Başkanı Musa Servi katliamı kınayarak “Saldırı halkımıza yöneliktir” dedi. İşçiler “Katiller bulunsun hesap sorulsun” şeklinde slogan attı. İşçiler daha sonra deri sanayi bölgesi içerisinde yürüyüşe geçti.

12.30 Ankara şehidi Binali Korkmaz için Küçükçekmece’de bulunan Garip Dede Cemevi’nde yapılan törene Partizan okurlarının da bulunduğu binlerce insan katıldı. Kitle “Katil devlet” ve “Katil Erdoğan” sloganları ile Korkmaz’ın defnedileceği Kanarya Mezarlığı’na geçiyor.

12.25 Fatih Silivri Camii’nde binlerce kişiDicle Deli‘yi uğurluyor. HDP milletvekili adayları, PŞTA,YDK ve Partizan’ın da katıldığı törende caminin avlusuna sığmayan kitle, “Katil devlet hesap verecek” sloganı atıyor.

 

İzmir

15.00 Halkevi üyesi Berna Koç için İzmir’de aralarında YDK, SKM, SFK, Amargi gibi birçok kadın örgütü başta olmak üzere binlerce kişinin katılımıyla İzmir Halkevi önünde tören düzenlendi.Törenin ardından kitle cenazeyi mezarlığa götürdü.

14.55 Basmane’de buluşan binlerce kişi kendi korumasını alarak yürüyüşe başladı.

14.00 İzmir Adliyesi önünde bir araya gelen avukatlar, katliamda katledilenleri anıyor. “Sarayın katliamının hesabı sorulacak” ve “Faşizme geçit vermeyeceğiz” pankartları açan avukatlar eyleme devam ediyor.

13.20 Bu sabah iş bırakan Sekromaç işçileri siyah pankartlar açarak fabrika çevresinde yaptığı yürüyüş ve açıklamayla Ankara katliamını protesto ediyor.

13.10 “Halkların öfkesi zulmü yenecek” yazılı pankart açan Kâtip Çelebi Üniversitesi öğrencileri Ankara şehitleri için boykotta.

12.00 Binlerce kişinin iş bıraktığı eylemde sayı giderek artıyor.

11.30 DİSK ve emek örgütleri tarafından ilan edilen grev için on binlerce emekçi Basmane Meydan’ında toplandı. HDP, EMEP, Partizan vb. demokratik kitle örgütleri de Basmane Meydanı’nda yerini aldı. Kitle şuan Konak’a doğru yürüyüşe geçti.

 

Balıkesir

13.30 Ali Hikmet Paşa Meydanı’na yürüyen halk “Katliamlar bizi durduramaz. İnadına barış, inadına barış!” ve “Korkmayacağız, yılmayacağız, unutmayacağız, affetmeyeceğiz” yazılı pankart açtı.

 

Mersin

12.00 Yüksek katılımlı bir şekilde dersleri boykot eden öğrencilerin eyleminden korkan rektör, okulu tatil etti.

11.30 Ankara şehidi EMEP il yöneticisi Şebnem Yurtman memleketi Karaisalı’nın Bucak Köyü’nde toprağa verildi.

 

Tokat

12.30 Zile’de adliye çalışanları greve çıkarak katliamı protesto ediyor.

 

Dersim

11.30 Binlerin bir araya geldiği Dersim’de Ankara şehitleri ölümsüzlüğe uğurlanıyor.

 

Samsun

11.35Yastayız” yazılı pankartın arkasında bir araya gelen sendikalar, odalar ve devrimci, demokrat kurumlar katliamı kınayan pankart ve dövizlerle yürüyüşe hazırlanıyor.

 

Adana

16.00 Şebnem Yurtman memleketi Adana’da slogan ve ağıtlarla toprağa verildi

13.30 Aralarında Partizan ve YDG’lilerin de bulunduğu binlerce kişi Ankara’da şehit düşen 9 kişinin cenazesini sonsuzluğa uğurlamak için bir araya geldi ve yürüyüş başladı.

 

Şirnex

14.55 Cizre’de yüzlerce kişi devlet ablukasına rağmen yürüyüş yaparak katliamları kınadı.

 

Ankara

15.30 Yüksel Caddesi’nde LGBTİ’ler, Ankara şehitleri için oturma eylemi yapıyor.

 

Merdin

14.30 Dargeçit halkı abluka ve OHAL altında olmasına karşın “Savaşa hayır, inadına barış” pankartı açarak yürüyüş yaptı.

 

Antakya

14.30 Katliamda şehit düşen Necla Duran’ın cenazesi Aşaokçular Mahallesi’ndeki evinden alındı. Evinin önünde tören yapılan Duran’ın tabutuna gelinlik konularak son yolculuğuna uğurlandı.

 

Aydın

15.50 Didim’de siyah pankart üzerine karanfil ve katledilenlerin resimlerini asan ve “Devlet yaparsa katliam yapar” yazılı pankart açan kitle yürüyüş yaparak şehitleri anıyor.

 

Kocaeli

17.10 Kocaeli Üniversitesi’nde öğrenciler dersleri boykot ettiler. Öğrenciler şehir merkezine doğru yürüyüşe geçtiler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu