GüncelManşet

(güncelleniyor) Halk Suruç için sokakta an an!

İstanbul: Suruç’ta SGDF’li gençlere gerçekleştirilen bombalı saldırıya yönelik tepkiler sürüyor.

Kobanê’de insanlığın inşası için yola çıkan gençlerin katledilmesine ilişkin her yerde eylem var, her yer serhıldan çağrısı yapıyor.

Gerçekleştirilecek eylemleri an an sizlerle paylaşacağız:

İstanbul:

20.40: Galatasaray Meydanı’nda katliamı protesto eden kitleye polis biber gazı, TOMA ve plastik mermilerle saldırdı.

19.31: Galatasaray Lisesi önüne yürüyen kiyle yol boyunca katil devlet hesap verecek sloganlarını atıyor. Kobanê şehitlerinin resimlerinin taşındığı eylemde öfke giderek büyüyor

19.00: Tünel’den yürüyüş başladı. Yürüyüşte gençlik örgütleri “Katillerden hesabı gençlik soracak” ve “Katliamcı IŞİD çeteleri yenilecek direnen halklar kazanacak” yazılı pankartlar taşınıyor.

CKXrgzXUMAAAEiP 118.25: An itibariyle Taksim Tünel’de gerçekleştirilecek yürüyüşe destek vermek için devrimci demokrat kamuoyu guruplar halinde gelmeye başladı.

 

İstanbul/Gazi Mahallesi:

20.23: Gazi Mahallesi Eski Karakol durağı önünde toplanan kitle buradan sloganlarla yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında katliam lanetlenirken. Katliamın hesbının sorulacağı çağrıları yapılıyor.

 

İstanbul/ Sarigazi:

20.26: Sarigazi halkı Suruç katliamını protesto etmek için sokaklara döküldü. SGD-F yalnız değildir sloganlarının atıldığı eylemde kitle Demokrasi Caddesi boyunca yürüyüşünü sürdürüyor. 

 

İstanbul/Kartal:

20.35: Kartal’da yoğun bir katılım ile Suruç’ta yaşanan katliam protesto edildi. İçinde Partizan’ın da yer aldığı Kartal Emek ve Demokrasi Güçleri gerçekleştirdiği yürüyüşün ardından oturma elemi gerçekleştirdi. Oturma eylemin ardından eylem sloganlarla sona erdi. 

 

Ankara:

16.21: Kızılay Yüksel Caddesi’nde toplanmaya başlayan kitle oturma eylemine başladı.

İnsanlık Anıtı önünde yapılan oturma eyleminde, “SGDF yalnız değildir”, “Katliamın hesabını soracağız” yazılı dövizler açarak 18.00’da yapılacak olan eyleme çağrı yaptı. Oturma eylemi devam ediyor.

 

Mersin:

18.53:  Suruç Katliamı’nı protesto etmek için Mersin Özgür Çocuk Parkı önünde toplananlara yürüyüş sırasında saçmayla ateş açıldı. Parkın hemen karşısındaki bir binadan gerçekleştirilen saldırıda iki kişi saçmalarla yaralandı. Saldırı sonrası yaralananlar devlet hastanesine götürüldü.

 

Artvin

18.51: Artvin Hopa’da merkez parkta bir araya gelen eylemciler Metin Lokumcu Parkı’na yürüdü. Burada ESP, HDP ve Halkevleri adına ayrı açıklamalar yapılarak saldırı kınandı. Açıklamalarda saldırının sorumlusunun siyasal iktidar olduğu belirtildi. Açıklamanın arından Hopa merkezindeki parka geri dönüldü ve bir saatlik oturma eylemi başladı.

 

Bursa

19.48: Fomara Meydanı’nda toplanan kitleye polis ve faşistler saldırdı. Saldırıda üç kişi gözaltına alındı. Kitle alanı terketmeyerek oturma eylemi gerçekleştiriyor ve gözaltıların serbest bırakılmasını talep ediyor.

 

İzmir

20.10: Katliamı lanetleyen binlerce kişinin önü polis tarafından kesildi. Kitlenin bekleyişi devam ederken sıklıkla halka değil çetelere barikat sloganı atılıyor.

 

Siirt

20.42: Polis tarafından ablukaya alınan Kobanê Meydanı’nda toplanan kitleye polis saldırdı. 

20.30: Siirt merkez Kobane Meydanı polislerin ablukası altında

 

Bitlis

19.48: Bitlis’te Suruç katliamı merkezde yapılan eylem ile protesto edildi

 

Bingöl

19.59: Bingöl’de protesto eylemi düzenlendi.

 

Eskişehir

19.56: Eskisehir’de kitle Espark AVM önüne geldi. Katliamı lanetleyen yüzlerce kişi adına basın açıklaması yapıldı

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu