GüncelManşet

(Güncelleniyor)Gezide 2. Sezon -İllerden

 

Türkiye’nin birçok ilinde Gezi’nin 2 Sezonda halk taleplerini tekrarlamak Gezi Şehitlerinin ve Soma’da katledilenlerin hesabını sormak için sokağa çıktı.

Dersim

 DERSİM PULUR’DA GEZİNİN YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE YÜRÜYÜŞ YAPILDI

Faşist AKP iktidarının tam bir yıl önce Taksim Gezi Parkında alışveriş merkezi yapmak istemesine karşı Taksim Dayanışmasının kurduğu çadıra pervasızca saldıran polis terörüne ve AKP iktidarının yıllardır halklar üzerinde sürdürdüğü faşist terörü üzerine halkın biriken öfkesiyle insanlar Taksime koştu. Kısa sürede ülkenin dört bir yanına yayıldı bu ayaklanma. Ayaklanma sırasında gözaltılar, tutuklamalar yapıldı.

Ayaklanma sırasında ve sonrasında şehitler verildi. İşte halkın bu haklı öfkesinin üzerinden tam bir yıl geçti. Bu nedenle Dersim Pulur’ da Ovacık Demokrasi Platformunun bileşenlerinin ( PARTİZAN-EMEP-HALK CEPHESİ-BDP-DHF) öncülüğünde esnafında kepenk kapatarak destek verdiği ortak bir yürüyüş yapıldı.

‘’GEZİ ŞEHİTLERİ ÖLÜMSÜZDÜR-BU DAHA BAŞLANGIÇ MÜCADELEYE DEVAM- FAŞİZME KARŞI OMUZ OMUZA’’ vb sloganlar atarak yürüyüş yapan Ovacık Halkı daha sonra GEZİ ŞEHİTLERİ şahsında şehit düşen tüm devrimciler, işçiler, emekçiler, adına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. AKP ‘nin baskı, sömürü katliam, zulüm politikalarını GEZİ’de ROBOSKİ’de SOMA’da katleden bu sömürü düzenini ele alıp teşhir eden ortak basın metni okundu. Daha sonra halk sloganlarla alandan ayrıldı.

 

 

 

Mersin

16.00 da Özgür Çocuk Parkında bir araya gelen yaklaşık 2000 kişilik kitle yürüyüşe geçti. Yürüyüşte Partizan’ında içinde olduğu devrimci demokrat yurtsever kurumlar ve Partiler bulunuyor. Baro başkanı ve milletvekili de yürüyüşe katıldı. Kitle “Her yer Taksim her yer Taksim” sloganı ile önce foruma oradan da Barış Meydanına yürüyecek.

İzmir

Gezi’den Soma’ya Mücadeleye Devam” pankartı açan kitle Gündoğdu’ya doğru yürüyor. Coşkulu kitle yürüyüş sırasında “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Her Yer Taksim Her yer direniş” sloganları atılıyor.

İzmir’de OHAL görüntüleri var. Binlerce sivil polis, TOMA ve Akreplerle İzmir abluka altına alınmış durumda.

 19.00

Binlerce kişi Gündoğdu meydanına ulaştı. “Her yer Taksim her yer direniş” “Hükümet istifa” “hırsız katil Tayyip” sloganları atılıyor. DİSK KESK TMMOB yürüyüşün başında. Devrimci demokrat yurtsever kurumlardan EHP, Mücadele Birliği, BDSP ve Partizan YDG’nin içinde olduğu kitle sloganları Gündoğdu Meydanına ulaştı.

Partizan ve YDG “Gezi’de 2. Sezon isyanı sürdürüyor, ayağa kalkıyoruz” pankartı ile yürüyüşte yerini aldı. “Taksim’de düşene dövüşene bin selam” sloganı atılıyor. 

 21.40

Gündoğdu Meydanı’ndan Konak’a yürüyüşe geçen kitleye polis saldırdı. Ve gözaltılar yapmaya başladı. 

21.53

Cumhuriyet meydanında yüzlerce polis ve onlarca polis var kitleyi ara sokaklara dağıtan polis grup grup gözaltına alıyor. 30’dan fazla gözaltı olduğu tahmin ediliyor.

 

Bursa

Binlerde kişinin katılımı ile yürüyüş başladı. Polis yürüyüşü engellemeye çalıştı ancak kitle geri çekilmedi. Binlerce kişi tarafından Altı Parmak Caddesi trafiğe kapatıldı. Heykel Meydanına doğru yapılan yürüyüşün ardında Gezi şehitleri ve Soma’da katledilenler anılacak.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu