Güncel

“Gündoğdu’yu Özgürlük Meydanı’na dönüştüreceğiz”

4 HAZİRAN

İzmir: İzmir’de Taksim direnişine destek eylemleri 4 Haziran günü de devam etti. Sendikaların da farklı kollarda yürüyüşlerle katıldığı eylemler, her geçen gün şehrin daha fazla gündemine girereken, dün ise katılımın düşük olduğu gözlemlendi.

Dünkü eylemlere; KESK saat 16.00’da, DİSK 17.00’da ve HDK ise 18.00’da gerçekleştirdikleri yürüyüşlerle ve farklı kollardan Gündoğdu’ya girerek katıldılar. Gündoğdu meydanı şölen havasında konserlere şahit olurken, yapılan konuşmalarda eylemlerin süreceği vurgulanırken; “Gündoğdu’yu Demokrasi ve Özgürlük Meydanı’na dönüştüreceğiz” ifadelerine yer verildi.

 

Tweeter gözaltısı

İzmir Müzisyenler Derneği’nin marşlar ve halaylarla coşturduğu kitle geç saatlere kadar bekleyişini sürdürürken; Kürtçe-Türkçe söylenen halay türküleri eşliğinde çekilen ortak halaylar, kitlenin birleşik bir görüntü sergilemesi olumluluktu.

Ayrıca internet basınına yansıyan bir habere göre ise; İzmir’de 3 Haziran’ı 4 Haziran’a bağlayan gece; 29 kişi gözaltına alındı. Habere göre; “halkı isyana teşvik” suçlaması ile; twitter’dan eylemlere katılım çağrısı yapan kişilerle ilgili hukuki işlem başlatan İzmir savcılığı; soruşturma başlatarak gözaltı yaptı.

 

Yamanlar’da eylem

Çeşitli ilçe ve yerellerde de Gezi eylemleri devam edereken; Yamanlar’da da akşam saat 22.00 saatlerinde eylem gerçekleşti. ESP tarafından örgütlenen tencere-tava yürüyüşüne yerelden BDP’liler de katıldılar.

Traktör durağından başlayan yürüyüş; yamanlar Karakolu’na kadar sürdü. Yol boyu ajitasyonlar çekilen eyleme mahalle halkı da pencerelerine çıkarak alkışlarla destek verdi.

Yamanlar Karakol’un kavşağında oturma eylemi gerçekleştiren kitle buradan da Deniz Gezmiş parkına geçerek halaylar çekti.

 

5 HAZİRAN

İzmir: günlerdir arkası kesilmeyen Taksim’e destek eylemleri 5 Haziran günü de İzmir’de sürdü. İlk 4 günün ardından polis saldırısının azalması; eylem alanında renkli görüntülerin ortaya çıkmasını sağladı.

5 Haziran günü Sendikaların gerçekleştirdiği grev nedeni ile bir önceki güne oranla katılım artarken, alana emek ve demokrasi eksenli talepler rengini verdi. Kortejler halinde Cumhuriyet Meydanından yürüyüşe geçen kortejler içinde; KESK’e bağlı şubeler-devrimci-ilerici kurumlar ve sanatçılar yer alırken; DİSK de alandaki yerini aldı.

Saat 15.00 da başlayan miting’de Taksim direnişi ve destek eyleminde katledilenler şahsında tüm demokrasi şehitleri için saygı duruşunda bulunuldu.

KESK-DİSK-TMMOB-TTB adına hazırlanan ortak metni; KESK dönem sözcüsü İsmail Akyol okudu. Metinde; Taksim’de başlayan ve ülkenin bir çok yerine yayılan eylemlere değinilerek, polis saldırganlığı kınandı.

Gezi parkının park olarak kalması, halka yönelen şiddetin sorumlularının hesap vermesi, taksim başta olmak üzere tüm alan yasaklarının son bulması, halktan özür dilenmesi çerçevesindeki taleplerin dillendirildiği basın metni; “AKP’yi; bu uyarıyı dikkate almaya, günlerdir sokaklarda bu ülkenin işçilerinin, emekçilerinin, kadınlarının, gençlerinin kısacası tüm halkın açıkça ortaya koyduğu iradenin ve taleplerin gereğini yapmaya çağırıyoruz. Halkımızı da; bu sürce hak ve özgürlüklerimizi genişletecek bir biçimde örgütlü davranmaya ve mücadeleye davet ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Daha sonra ise sanatçı Veysel Güney’in konseri ile süren miting, saat 19.00’da tekrar buluşmak üzere bitirildi.

Akşam saatlerinde ise yeniden alana biriken halkın; son günlerde polis saldırısının İzmir yerelinde dinmiş olması nedeni ile de; alanda renkli görüntüler ortaya çıktı.

Alana sanat atölyeleri ve çadır kentler kuran eylemciler; renkli dövizlerle, kısa yürüyüş ve okuma vb. etkinliklerle Gündoğdu Meydanı’nda sabahlıyor.

Yapılan yemeklerin paylaşıldığı, renkli duvar yazılarının yazıldığı meydanda tam bir şölen havası hakim.

 

[widgetkit id=159]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu