Manşet

Güney Afrika’da Tarım İşçileri Grevde!

İzmir: Geçtiğimiz dönemde 34 maden işçisinin polis saldırısı sonucu katledilmesiyle gündemde olan Güney Afrika’da tarim işçileri greve çıktı. Şaraplık üzüm üretiminde çalışan işçilerin grevine saldıran polis, 50’ye yakın işçiyi gözaltına alırken, ikinci gün destek için grev yapan işçilere de saldırdı.

Günlük 65 Güney Afrika Randına (yaklaşık 8 dolara) çalışan işçiler ücretlerinin arttırılması için greve gittiği Cape Town’da yaşam koşullarının çok kötü olduğunubelirttiler. Yaptıkları yürüyüşe ise polis gaz bombaları ve plastik mermilerle saldırdı.

1970’li yıllardan beri kayda değer hiç bir ücret artışının olmadığı ülkede; basına konuşan işçiler ise; okulların açılacağını ve okul giderlerini karşılayamadıklarını, çocukların gece aç karna uyuduklarını söylüyorlar.

Bağlarda grevi önlemek amacıyla işçi sendikalarıyla işveren temsilcileri arasında süren görüşmeler ise hafta başında başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Tarım İşçileri Birliği Genel Sekreteri Nosey Pieterse, “Apaçık ırkçılık ve beyaz küstahlığıyla karşılaştık.” dedi.

Güney Afrika’da beyaz azınlık yönetiminin sona ermesinden 18 yıldan fazla geçmiş olmasına rağmen, işçi-işveren ilişkilerinde sık sık ırksal gerilimlere tanık olunuyor. Tarımsal alanların çoğu hala beyazların elinde, tarım işçileri ise genellikle siyahlar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu