Emek

Güney Kore Başkonsolosluğu önünde Posco Assan işçilerinden eylem

H. Merkezi: Sendikalaştıkları için işten çıkarılan Posco Assan işçileri Güney Kore Başkonsolosluğu önünde “Başbakana güvendik sendikaya üye olduk! İşten atıldık, açlığa mahkum edildik!” diyerek eylem gerçekleştirdi.

Kocaeli’de bulunan fabrika önündeki eylemlerini İstanbul’da bulunan Güney Kore Başkonsolosluğu önüne taşıyan Posco Assan işçileri burada “Başbakana güvendik sendikaya üye olduk! İşten atıldık, açlığa mahkum edildik!” pankartı açarak protesto eylemi gerçekleştirdiler.

 

“Güney Kore konsolosluğu bu saldırılara ortaktır”

Atılan işçiler ve Birleşik Metal-İş Gebze Şubesi’ne bağlı fabrikalardan temsilcilerin katıldığı eylemde konuşan Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan SerdaroğluBugün gecikmiş bir protestoyu burada gerçekleştiriyoruz” diyerek Güney Kore sermayeli bir iş yerini protesto etmek için konsolosluk önünde toplandıklarını belirtti.

Bugüne kadar örgütlenmeye çalıştıkları Güney Kore sermayeli bütün iş yerlerinde işten atma saldırısı ile karşılaştıklarını ifade eden Serdaroğlu, konsolosluğun da bu saldırılara, hukuksuzluğa sessiz kalarak ortak olduğunu ifade ederek bu nedenle konsolosluk önündeki eylemin geç kaldığını belirtti. Güney Kore sermayeli Daiyang SK, DSC gibi fabrikalarda sergilenen sendika düşmanlığı ve işten atma saldırılarını anlattı.

 

“Yasalarla bir yere varılmaz, bu düzen değişmeli”

Hyundai yönetiminin tüm fabrikalarına “Sendika bırakmayacaksınız” talimatı gönderdiğini ve bu saldırıların bu talimat ile sürdürüldüğünü söyleyen Serdaroğlu Posco Assan’ın diğer ortağı olan Kibar Holding’in de saldırıya ortak olduğuna dikkat çekerek, işçilerin yasal hakkı olan sendikalaşmaya karşı saldırıların son bulmasını ve atılan işçilerin geri alınmasını istedi.

ILO toplantısında konuşan Binali Yıldırım’ın “sendikaya üye olmaktan korkmayın” şeklindeki söylemlerine atıfta bulunan Serdaroğlu, OHAL’in en çok işçi ve emekçilere karşı ilan edildiğini belirterek sendikalaşma karşısında sergilenen bu hukuksuzluk karşısında hükümeti göreve çağırdı ve yasalarla bir yere varılamadığını, bu düzenin değişmesi gerektiğini söyledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu