Emek

Gürsoy Me-Par Nakliyat’ta direniş başladı!

Bursa: Geçtiğimiz günlerde Gürsoy Me-Par firmasında sendikaya üye oldukları gerekçesiyle 8 işçi işten çıkarılmıştı ve işten yeni çıkarılan 2 işçiyle birlikte bu sayı 10’ a yükseldi. İşverenin geri adım atmaması, aksine saldırgan tutumunu sürdürmesi üzerine Tüm-tiş Sendikasına üye olan işten çıkarılmış 10 işçi, bugün saat 12.30‘da fabrika önünde yapılan protesto eyleminin ardından direnişe geçti.

Sendikal katılım geçen haftaki eyleme göre yoğundu. Eyleme Partizan ’ın yanı sıra Petrol-iş, Kamu-sen, Tek Gıda- iş, Sağlık-iş, Orman-iş, Tarım-iş, Türk Metal sendikaları destek verdi. Eylem öncesi ve sonrası Tüm-tiş şube başkanı, Türk-iş 8.bölge temsilcisi, KESK dönem temsilcisi ve Kamu-Sen şube başkanları da birer destek konuşması yaptı. Yapılan konuşmalarda son dönemlerde artan iş kazalarına vurgu yapılırken son 7 ayda 1260 işçinin iş cinayetlerine kurban gittiği kamuoyuyla paylaşıldı. Son olarak ta asansör kazasında hayatını kaybeden işçiler anılırken bütün iş kazalarında hayatını kaybeden işçiler için saygı duruşunda bulunuldu.

 Ardından Tüm-tiş Bursa Şube Başkanı Özdemir Aslan basın açıklaması yapmadan önce “Şu an içeride çalışan işçiler fabrikanın arka tarafına yağmurun altına götürülüyor bizden uzak tutmak için. Biz geçtiğimiz hafta 1 Eylül’de işverene barış çağrımızı yaptık ama kabul görmedik. Sendikalara da saldırılar sürüyor. En son Soma faciasında sendikalar günah keçisi ilan edildi’’ diyerek son durumu kitleyle paylaştı.

Basın açıklamasında ise işten çıkarılan işçilerin sayısını 10 ‘a yükseldiği ve işverenin saldırgan tutumunun işçilerden zorla e-devlet şifrelerini isteyerek içeride çalışan işçileri sendikadan istifa ettirmek istediği ve bazı işçilerin bu baskılara boyun eğmek zorunda kaldığı kamuoyuyla paylaşıldı. Ayrıca Me-Par Nakliyat yöneticileri Vural İştay, Şükrü ışık ve Serkan Sezer’ in işçilerin sendikalı olma hakkı, yemek hakkı ve ara dinlenme hakkı gibi kanuni haklarını ihlal ettiği vurgulandı. Basın açıklaması vesilesiyle suç duyurusunda bulunuldu. Me-Par Nakliyatta çalışan 150 işçinin de Çalışma Genel Müdürlüğü ihbar hattı 170’i arayarak durumu ihbar ettiği ve ayrıca Bursa Cumhuriyet Savcılığı’na Tüm-tiş Sendikası olarak şikayet dilekçesi verildiği buna rağmen devletin kendi koyduğu kanunların işveren tarafından çiğnenmesine seyirci kaldığı kamuoyuna duyuruldu.

Basın açıklaması sırasında kitle sık sık “Susma haykır sendika haktır!”, “Yaşasın sınıf dayanışması!”, ”Direne direne kazanacağız!”, “Me-Par’ a sendika halaylarla girecek!” sloganlarını atarken, işten çıkarılan Me-Par işçinin açtığı “Bizler işçiyiz, işin parçası değiliz’’ yazılı döviz dikkat çekti.

Basın açıklamasının devamında ise işverenin sendikaya üye olan işçilerin daha fabrikaya gelişini beklemeden yöneticiler tarafından telefonla aranarak sefer sırasında şoförler tırlarla araç taşırken “Sendikaya üye olmuşsun. Dönünce işten çıkarılacaksın’’ denilerek psikolojilerinin altüst edilerek olası kazalara sebebiyet verebileceği vurgusu yapıldı. Son olarak Gürsoy Me-Par Nakliyat firması toplu sözleşme yapana kadar fabrika önünde başlayacak direnişin sürdürüleceği kamuoyuna duyuruldu. Ardından tüm katılımcılara teşekkür edilerek eylem sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu