GüncelManşet

(Güncelleniyor) “Abluka ve yasaklarla 1 Mayıs engellenemez”

H. Merkezi: T. Kürdistanı’nı sokağa çıkma yasakları ve katliamlarla ablukaya almaya çalışan devlet, aynı zamanda ülkenin batısında da halkı “canlı bombalarla”, sokağı terörize ederek ablukaya alma çabasında… Bu kapsamda işçi ve emekçilerin mücadele, birlik ve dayanışma günü olan 1 Mayıs da abluka altına alınmaya çalışılıyor. Ancak buna rağmen işçi ve emekçiler alanlara çıkmaya başladı.

İstanbul-Bakırköy

09.50 Ablukaya alınan Bakırköy çevresinde kitle biraraya gelmeye başladı. İncirli Metrobüs Durağı ve Marmara Forum önündeki kollar kortej hazırlıklarına başladı.

10.08 Polisin İstanbul 1 Mayıs’ında Taksim’e çıkmak isteyenlere dönük terörü karşıdan karşıya geçmek isteyenlere de sıçradı. Karşıdan karşıya geçmeye çalışan bir kişiye TOMA çarptı. TOMA’nın çarptığı 57 yaşındaki Nail Mavuş hastanede yaşamını yitirdi.

10.36 Aralarında Partizan, YDG, Pir Sultan Abdal Dernekleri, TÜMTİS gibi kurumların da bulunduğu Marmara Forum kolu toplanmaya başladı.

10.38 Partizan kitlesi bu hafta yapılan baskınları ve tutuklamaları protesto ederek, “Gözaltılar tutuklamalar bizi yıldıramaz”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” sloganları ile alana girdi. Alanda halaylar ve marşlar eşliğinde 1 Mayıs kutlaması devam ediyor.

11.20 1 Mayıs‬‘ta Kürdistan’a tahammülsüzlük sürüyor. Alana giren‪ Partizan‬‘ın “Sur, Nîseybîn, Cizre direnişi 1 Mayıs’ın kızıllığıyla alanlardayız” yazılı pankartına el koyuldu

11.58 An itibariyle Marmara Forum önündeki kitle “Yaşasın 1 Mayıs”, “1 Mayıs kızıldır kızıl kalacak”, “Kürdistan’da düşene dövüşüne bin selam” sloganlarıyla yürüyüşe geçti

12.08 Şoven saldırıya uğrayan Amedspor’a destek için “Hepimiz Amedsporluyuz” pankartı polis engeline rağmen açıldı

12.10 Partiya Sosyalîst a Kurdistan Bakırköy’de alana girerken pankartında Kürtçe slogan yazılı olduğu gerekçesiyle polis tarafından darp edildi. Kısa süreli arbedenin ardından PSK’lılar alana girdiler

12.10 “Yanlış hesap Maraş’tan dönecek! Maraş’ta IŞİD kampı istemiyoruz” diyen Demokratik Alevi Dernekleri “Zülfikar dağdaki gerillanın elinde” sloganlarıyla yürüyor

12.30 Marmara Forum önünde bekleyişini sürdüren ‪‎Partizan‬ kitlesi “Rojava’da direnen kadınlara bin selam”, “Önderimiz ibrahim Kaypakkaya”, ” Her gün 1Mayıs‬ her gün kavga” sloganlarını atıyor

12.40 Bakırköy’de HDP kortejindeki Cizre şehitlerine ait dövizlere saldıran polis kitle geri adım atmayınca kitleye de gaz bombası ile saldırdı. 2 kişinin yaralandığı saldırıya rağmen kitle sloganlarla alanı doldurmaya devam ediyor

13.15 Partizan‬ kitlesi Bakırköy Meydanı’na “Önderimiz İbrahim İbrahim Kaypakkaya” sloganlarıyla giriş yaptı

13.40 “Abluka ve yasaklar değil, direniş kazanacak” diyen‪ Yeni Demokrat Gençlik‬ Bakırköy Meydanı’na yürüyor

İstanbul-Taksim

08.10 Okmeydanı sabahın erken saatlerinden itibaren abluka altına alınmış durumda. Anadolu ve Şark Kahveleri bölgelerinde Ural tipi araçlar ve TOMA’lar bekliyor.

08.37 Mete Caddesi’nde bir araya gelen İnşaat İşçileri Sendikası üyeleri, “Kavga, Sokak, Direniş! Yaşasın 1 Mayıs” yazılı pankart açarak, Taksim Meydanı’na girmeye çalıştı. 3 kişi gözaltına alındı.

08.50 Perpa civarında 2 Halk Cephesi üyesi gözaltına alındı.

09.25 Taksim’e çıkmak isteyen Halkevleri’ne polis tazyikli su ve gaz bombaları ile saldırdı. Kitle ara sokaklara çekildi.

09.35 Şişli Cami’nin önü ve çevresi polis ablukası altında. Polis, Bomonti’de toplu halde yürüyen kitleye saldırdı. Çok sayıda gözaltı var.

10.15 Taksim’de kafelere baskın yapan polis aralarında Sultangazi İlçe Eşbaşkanı Nurhayat Güneş’in de bulunduğu 4 ESP üyesini gözaltına aldı.

11.30 Taksim’e yürüyen 2 Alınteri okuru gözaltına alınırken, bir Alınteri okuru da gaz kapsülüyle gözünden yaralandı.

12.05 Taksim Meydan’a çıkan Mücadele Birliği ve BDSP’lilere saldıran polis 4 kişiyi darp ederek gözaltına aldı

12.25 Taksim’de ‪‎1 Mayıs‬ eylemlerini takip eden Kızılbayrak muhabiri Ersin Özdemir’e gözaltı yapmak isteyen polis muhabirin direnmesinin ardından onu serbest bırakmak zorunda kaldı.

Adana

08.40 1 Mayıs Tertip Komitesi ve örgütleyici kurumlar, canlı bomba saldırısı olacağı bilgisi nedeniyle mitingi iptal etme kararı aldı.

13.00 “Canlı bomba ihbarı olması” nedeniyle Atatürk Parkı’ndan Uğur Mumcu Meydanı’na yürüyüş ve mitingin iptal edilmesi ile ilgili Adana 1 Mayıs Tertip Komitesi konuya ilişkin basın açıklaması düzenlendi.

 

Antep

09.45 Valilik binası yakınlarında bir patlama meydana geldi. Çok sayıda ambulansın gittiği bölgeden dumanların yükseldiği belirtiliyor. Patlamanın ardından açıklama yapan 1 Mayıs Komitesi patlamadan kaynaklı 1 Mayıs mitingini iptal ettiklerini duyurdu.

Dersim

09.30 Bu sabah saat 09.30 civarında Pertek’ten Dersim 1 Mayıs’ına katılmak için yola çıkan Özgür Gelecek okuru Diren Güntekin polisin yolda yapmış olduğu arama sırasında çantasından Yeni Demokrat Kadın dergisi çıktığı gerekçesiyle derginin “yasaklı yayın” olduğu belirtilerek gözaltına alındı.

13.20 Güntekin götürüldüğü karakolda ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Yayınevine böyle bir bildirim yapılmamış olmasına rağmen Güntekin’e YDK’nın 4. sayısının Mersin 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından “dergiye el koyma kararı” olduğu söylenerek dergi Güntekin’e iade edilmedi. Gözaltında yaşanan diğer bir hukuksuzluk da Güntekin’e “yasaklanmış dergi bulundurmaktan” gözaltı yapılmasına rağmen Güntekin’in hapishanede görüşüne gittiği tutsaklar hakkında çeşitli sorular sorulması oldu.

 

Samsun

13.20 Kitle toplanmaya başladı

14.00 Samsun’da Özgür Gelecek okurlarının da olduğu HDK korteji yürüyüşte yerini aldı.

 

İzmir

11.00 İzmir’de Partizan ve Yeni Demokrat Gençlik kitlesi Cumhuriyet Meydanında toplanmaya başladı.
Hafta içerisindeki yapılan gözaltılar ve tutuklamalar unutulmayarak alana “Özgür gelecek susmadı susmayacak!” yazılı ozalit asıldı.

14.30 Partizan ve Yeni Demokrat Gençlik kitlesi Cumhuriyet Meydanı’ndan yürüyüşle miting alanı olan Gündoğdu Meydanı’na giriş yaptı

 

Mersin

14.00 Mersin’de 1 Mayıs‬ için daha önce valilik İstasyon Meydanı’ndan yürüyüşü engellerken, şimdi de kurumların önünden toplanıp yürümelerini yasakladı. Miting 17.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşecek.

 

Riha

13.50 Riha’da (Urfa) ‪‎1 Mayıs‬ kutlamalarının Antep’te meydana gelen bombalı saldırı nedeniyle iptal edildiği bildirildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu