Güncel

Haber Nöbeti İstanbul’da değerlendirildi

İstanbul: Sokağa çıkma yasağının olduğu ilçelerde canı pahasına haber yapan gazetecilerle dayanışma için yapılan Haber Nöbeti 2 ayın ardından sona erdi; Haber Nöbeti’ne katılan gazeteciler 28 Mart’ta Amed’de bir araya gelerek yaptıkları değerlendirmelerin ardından bu kez de İstanbul’da bir araya geldiler.

T. Kürdistanı’nda sokağa çıkma yasağı ile birlikte katliamlar gerçekleştirilmeye devam edilirken bölgedeki gelişmeleri takip eden ve halka gerçekleri aktaran basın-yayın kurumlarına karşı gözaltı, tutuklama ve sansür saldırılarına karşı dayanışma amacıyla yapılan Haber Nöbeti 2 ayın ardından sona erdi. Özgür Gelecek gazetesinin de içerisinde olduğu 64 gazetecinin bölgeye giderek meslektaşları ile birlikte çalıştıkları ve 170’den fazla haber çıkardıkları nöbetin ardından bugün Taksim’de bulunan Cezayir Restaurant’ta buluşan gazeteciler Haber Nöbeti’ni değerlendirdiler; Haber Nöbeti’nin sona ermesi ile birlikte neler yapılabileceğine ilişkin tartışma yürüttüler.

Gazeteciler kendilerini daha güçlü hissediyorlar!

Haber Nöbeti’ne dair gazeteciler tarafından yapılan değerlendirmelerde, dayanışma ile birlikte kendilerini daha güçlü hissettiklerini belirtilirken sokağa çıkma yasağının olduğu bölgelerde gazetecilik yapan meslektaşlarıyla buluşmanın oldukça değerli olduğu ifade edildi. Diğer yandan bölgeden haber akışını sağlamanın da oldukça önemli bir yere sahip olduğunu belirten gazeteciler, halkın gerçeklere ulaşması için bu nöbetin öneminin ayrı bir yere sahip olduğunu vurguladılar.

T. Kürdistanı’ndaki gelişmelerle beraber gazetecilere yönelik saldırıların da sürekliliğinin olacağına dikkat çeken gazeteciler, Haber Nöbeti’nin farklı bir format kazanarak devam etmesinin önemi üzerinde durdular. Bölgeden gelecek haberlerin daha geniş kitlelerle buluşması, gazetecilerle dayanışmanın süreklilik kazanması yönünde Haber Nöbeti’nin farklı bir formatla devam etmesi gerektiği noktasında ortaklaşan gazetecilerin bu önerileri Haber Nöbeti Koordinasyon Ekibi tarafından önümüzdeki günlerde toplantı alınarak netleştirilecek.

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu