GüncelManşet

(Foto)Haberin var mı?

 

İstanbul: IŞİD çetelerinin Kobanê’de gerçekleştirmek istediği katliama karşı 4 bin tutsak 12 gündür açlık grevinde.

Açlık grevinde olan tutsakların durumuna dikkat çekmek için TUAD İstanbul Derneği, Metris Kapalı T Hapishanesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamya İstanbul İHD Başkanı Abdulbaki Boğa, HDP İl Eş Başkanı Şamil Altan, DBP İl Eş Başkanı Emrullah Bingöl, Kobanê’de Rojava’da şehit düşen MLKP’li Serkan Tosun’un ailesi ve birçok tutsak yakını katılım sağladı.

Eylemde “Bijî berxwedana Kobanê”, “Siyasi tutsaklar onurumuzdur”, “Bijî berxwedana zindana” sloganları yanı sıra “Her yer Kobanê, her yer direniş”, Kobanê 21.yy Stalingrad’ıdır”, “Ölümler olmadan duy sesimiz” yazılı pankartlar açıldı.

Açıklama esnasında Ring araçlarının sürekli girip çıkmasıyla içerisinde bulunan mahkûmların eylemcileri zafer işaretleriyle selamlamaları ayrıca anlam katan eylemde hasta tutsaklarında diğer hapishanelerden Metris Hapishanesine getirildiklerini belirterek “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın” sloganları atıldı.

Bedeli biz ödeyelim

Metris Kapalı T Tipi Hapishanesi önünde gerçekleştirilen açıklama öncesi söz alan Abdulbaki Boğa, “İnsan hakları savunucuları olarak Kobanê’de koridor açılması ve dayanışmayı büyütmek için” bulunduğunu belirtti. Şuan 4 bin tutsağın açlık grevinde olduğunu belirten Boğa “Onlar, dışarıdaki görevimizi yerine getiremediğimiz için şuan direniyorlar” dedi. Akabinde özgürlük için zindanlarda direnenleri selamlayan Boğa dışarıda verilmesi gerekilen mücadelenin dayanışma ile ileriye taşıma vurgusunda bulunarak “bedeli biz ödeyelim” diyerek sözlerine son verdi.

Mücadeleyi yükseltme zamanı

Devamında söz alan HDP İl Eş Başkanı Şamil Altan konuşmasında; T.C’nin zulüm kalelerinden bir tanesinin önün gerçekleştirdikleri belirterek burada PKK ve PAJK’lı tutsakların başlatmış olduğu “açlık grevinin taleplerinin, talepleri” olduğunu ifade etti. Bütün dünyanın demokrasi kuvvetleri, yaşanan zulme karşı bir araya geldiğini aktararak “yaşanan zulme karşı Kobanê’nin direndiğini” vurguladı. “IŞİD’in sadece Kürtlere saldırdığını” söyleyerek “Kobanê düşerse eğer çıkarlarının zedeleneceğinin egemenler tarafından anlaşıldığını” ekledi. Son olarak açlık grevinde bedenlerini ölümlere yatıranları selamladığını ve her alanda mücadeleyi yükseltme çağrısında bulunarak sözlerine son verdi.

Kobanê için

Son olarak, konuşma gerçekleştiren DBP İl Eş Başkanı Emrullah Bingöl bir hafta önce Tekirdağ hapishanesinde tutsaklarla arasında geçen bir diyalog ile başladı. “Kaynaklarının az olmasına rağmen ellerine geçen paranın yüzde 50’sini Kobanê ile dayanışmak için gönderdiklerinin” kendisine söylendiğini belirtti. Tutsakların bir daha ölümlerin yaşanmaması için Kobanê’nin kurtuluşu için, kamuoyu oluşturmak için bedenlerini ölüme yatırdığını ifade etti.

Tarihi direnişte saf tutmak

TUAD Başkanı Arif Yılmaz okuduğu basın açıklamasında ise; Kobanê’de gerçekleşenin, insanlık onuruyla insanlık düşmanı IŞİD onursuzluğunun kavgası olduğunu, insanlığın kazanması için Kürtlerin yanında, onların tarihi direnişin de saf tutmak gerektiğini ifade etti. Yılmaz, basın açıklamasını Metris Cezaevi’nde yapmalarının nedenini, Metris’e tedavi amaçlı getirilen hasta tutsakların revirlerde çok kötü şartlarda tutulması ve tedavi edilmemeleri olduğunu belirterek hasta tutsakların göz göre göre ölüme gönderildiklerini ifade etti. Yılmaz, “Yardım koridorunun açılması, DAIŞ ile işbirliğinden vazgeçilmesi, Kürtlere karşı düşmanca politika yerine yeni özgür Kürt iradesini kabul eden zihniyet ile yaklaşılması talepleriyle süresiz dönüşümlü açlık grevine giren tutsakların talepleri bizim de taleplerimizdir” dedi.

Tutsak Annelerinden “Başımız dik”

Ayrıca eyleme katılan tutsak annesi Ayşe yavuz ise; Oğlunun açlık grevinde olduğunu belirtti. Yavuz zindan direnişini kutladığını belirterek “Ne olursa olsun çocuklarının arkalarında olduğu ifade etti. Başlarının dik olduğunu ve devamında zindan direnişini selamlayarak görüşlerini belirtti.

Eyleme desteğe gelen Rojavalı Zahide Hüseyin ise; “şehitlerin kanı, zindanda direnenler ve her dört parçada birlikte olduğunu belirterek “Kobanê’de şehit olanların ölümsüzleştiğini vurguladı. IŞİD’e, yardım eden diğer devletler ve Erdoğan’a inat “Bijî berxwedan” diyerek açıklamada bulundu. 

[widgetkit id=932]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu