Güncel

Habibe ve Fatma İsyanımızdır!

İzmir Çiğli’ye bağlı Köyiçi mahallesinde iki kadının öldürülmesine Çiğli Kadın Platformundan tepki: "Bir kadın daha eksilmeyene kadar mücadele edeceğiz”

19 Haziran’da Çiğli Köyiçi mahallesinde Habibe Çevik ve kız kardeşi Fatma Çevik Akta, Habibe Çevik’in eski eşi Göksel Sağlam tarafından tabancayla vurularak öldürüldü.  Göksel Sağlam Menemen Açık Hapishanesinden izinle dışarı çıkarak Habibe Çevik’in yanına gitmiş ve Habibe Çevik’in kız kardeşiyle ile birlikte iki kadını öldürmüştü.

Çiğli Merkez Ziraat Bankası önünde(27 Haziran 2019) Çiğli Kadın Platformu yaptığı basın açıklaması ile kadın cinayetini protesto etti.

Basın açıklamasını kadınlar adına Kızbes Seyhan Aydın okudu. Aydın, “Habibe kız kardeşimiz Göksel Sağlam tarafından şiddete ve tehdide maruz kaldığı için şikayetçi olmuş, koruma kararı aldırmış ve sonunda Denizli’de kadın sığınma evinde kalıyordu. Ancak, sığınma evinde kalan kadınların çocuklarına yönelik tedbirlerin yetersiz olması dolayısıyla, annesinde kalan çocuklarını görmek ve onların eğitimiyle ilgili resmi evraklarla uğraşmak için İzmir’e gelen Habibe, ertesi gün tekrar yola çıkmayı planlarken kız kardeşiyle birlikte vahşi bir katliamın kurban oldular” dedi.

Koruma kararı olan Habibe Çevik’e Göksel Sağlam’ın izinli olduğu bildirilmiş olsaydı şu anda hem kendisinin hem de kız kardeşinin hayatta olacağını belirten Kızbes Seyhan, “Daha önce de birçok kez ceza alan sanığın infaz rejiminde suçluları koruyan kollayan denetimli serbestlikten yararlanması, ister istemez bu cinayete sebebiyet verdi. Göksel Sağlam, izinli olmasaydı bu vahşet yaşanmayacaktı” diye konuştu.

Kızbes Seyhan konuşmasında, kadına yönelik şiddetle ilgili hiçbir suçun ‘uzlaştırmaya tabi suçlar’ kapsamına alınmasını kabul etmediklerini, her gün bu ülkede kadınların erkek şiddetine maruz kaldığını, tacizlere tecavüzlere uğradığını, yaşam alanlarının kadınlara zindan edilmeye çalışıldığını, erkek egemenliği hayatın her alanında namlusunu kadınların üzerine doğrultmuş vaziyette olduğunu dile getirdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu