Güncel

Habur Sınır Kapısı’nda şoförler polisle çatıştı

Habur Sınır Kapısı’ndan Irak’a yolcu taşıyan taksilere 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girecek en az 4 yolcu taşıma zorunluluğu protesto edildi. Taksi sürücüleri Habur Sınır Kapısı önünde yolları barikatlarla kapatıp, davul- zurna eşliğinde halaylar çekti. Kitle burada yolcu otobüslerinin geçişine izin vermezken yola barikatlar kurdular. Polisin uyarısı üzerine yolu trafiğe açan kitle burada bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. Şoförler adına açıklama yapan Abdullah Yağmur, şöyle dedi:

“Bizler B2 yetki belgesi ile uluslararası yolcu taşımacılığı yapan 70 civarında firma 600 civarında araçlarımızla Diyarbakır, Mardin, Silopi, Erbil, arasında yolcu taşımacılığı yapıyoruz. Bu sektörde geçimini sağlayan 15 bin insan mevcut eyer bu uygulamaya gidilirse bu insanların hepsi açıkta kalacak ve ekmekleri ellerinde alınacak. Köprüde yüzlerce taksi kuyrukta beklerken otobüsler hiç beklemeden sırasız direk perona geçiyorlar. Bu da haksız rekabete yol açmaktadır. Otobüsler iki yolcu ile geçiyor. Kimse karışmıyor. Kargo taşımacılığı yapıyor kimse karışmıyor. Iraklı hususi araçların yolcu taşımasında en büyük sorunlarımızdan biridir. Gümrük buna da ses çıkarmıyor. Eğer 4 yolcu olması şartından vazgeçilmese B2 yolcu taşımacılığı yapan hiçbir insan çalışamaz.”
Basın açıklaması ardından şoförler önce yol ortasında oturdu daha orta refüjde bulunan moloz yığınları ile Habur yoluna barikat kurdu. Yolun tekrar trafiğe kapatılması üzerine polis ve jandarmaya kitleye gaz bombaları ve tazyikli su ile saldırdı. Kitle saldırıya taşlarla karşılık verdi. Habur yolu bir süre trafiğe kapandı. Çatışmanın sona ermesinin ardından kitle adına bir heyet kabul edileceği duyurusu yapıldı. Şoförlerden seçilen 4 kişi jandarma eşliğinde yetkililerle görüşmek üzere Habur Sınır Kapısı içine girdi. Görüşmelerde bir çözüm bulunmaması halinde eylemlerin devam edeceği belirtildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu