Güncel

Haliç Dayanışması: “HALİÇPORT, rant projesidir”

İstanbul: Haliç Dayanışması, geçen yıl hazırlanan HALİÇPORT ulaşım planıyla rant alanına çevrilmeye çalışılan Haliç Tersaneleriyle ilgili basın açıklaması yaptı.

Temmuz 2013’te HALİÇPORT projesi ile Haliç ve devamındaki sahilleri halka kapatmak ve sermayeye açmak isteyenlere karşı, Haliç Dayanışması’nın hukuki ve fiili mücadele başlatmasının ardından bir yıl geçti. Geçen seneden bu zamana kadar yaşanan gelişmeleri aktarmak için yapılan açıklamayı, Dayanışma adına İstanbul Kent Savunması Üyesi Deniz Özgür okudu. Özgür, bu zamana kadar verdikleri mücadeleyi anlatırken, tersanelerin hem tarihi bakımdan hem de yolcu gemisi üretiminde önemli bir noktada durduğunu vurguladı. Açıklamanın devamında Özgür; ülkedeki koruma anlayışının geldiği vahamete vurgu yaparken, “Ülkesine, kentine, mahallesine, doğaya ve çevreye sahip çıkan; tarihi-kültürel mirasın korunması ve geleceğe taşınması konusunda duyarlı tüm kişi, kurum kuruluş, sendika vb. siyasi partileri dayanışmamıza çağırıyoruz ve insanların üzerine düşen sorumluluklrı hatırlatmak istiyoruz” dedi.
Açıklamanın ardından Gemi İnşaatı ve Makinaları Mühendisi ve Haliç Dayanışma üyesi Tansel Timur bir konuşma gerçekleştirdi. Timur, konuşmasında; sermaye sahiplerinin sahilleri insanlara kapatmaya çalıştıklarını, rezidanslara ve AVM’lere de kapı aralamaya çalıştıklarına vurgu yaptı. Ayrıca Timur; yasal olmayan bu projeyle sadece Haliç’i değil, Okmeydanı, Kasımpaşa ve Galata üzerine yapılacak olan rantsal projelerinin de önünün açılacağına vurgu yaptı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu