Dünya

Hamburg: Her Yer Direniş, Her Yer Taksim!

Hamburg: 5 gündür Taksim Gezi Parkı’nda direnişte olan insanlara yönelik azgınca yapılan polis saldırısı Avrupa’da da protestolarla karşılanıyor.

Avrupa’nın bir çok kentinde çeşitli şekillerde bir araya gelen insanlar, demokratik kitle örgütleri, devrimci örgütler,Taksim Gezi Parkı’nda yaşamlarını ortaya koyarak direnenlere destek eylemlilikleri örgütlüyorlar.

Bu eylemlerden biri de Hamburg’ta gerçekleştirildi.

İlk başta duyarlı ilerici, demokrat insanlar tarafından sosyal medya üzerinde Gezi Parkı’ndaki azgın saldırıyı protesto etmek için Sternschanze S Bahn durağında toplanma çağrısıyla başlayan süreç, daha sonra Demokratik Güç Birliği platformu bileşenlerinin bir araya gelmelisye oluşturulan komite tarafından yönetilmeye başlandı.

Saat 17’de Sternschanze “Her Yer Taksim, Her Yer Direniş” sloganıyla toplanan kitle, en önde “Sivas, Roboski, Taksim. Katil Devlet Hesap Verecek” ATİF imzalı pankartla yürüyüşe geçti.

taksim gezi hamburg eylem 2“Faşizme Karşı Omuz Omuza, Katil Devlet Hesap Verecek, Her Yer Taksim, Her Yer Direniş, Selam Selam Taksime Bin Selam, Direne Direne Kazanacağız” gibi sloganların coşkuyla atıldığı yürüyüşte bazı kesimlerin Türk bayraklarıyla yürüyüşe katılmış olmaları zaman zaman gerginlik yaşanmasına neden oldu.

Yoğun katılımın olduğu yürüyüş Türk konsolosluğu önünde yapılan konuşmalar ve Grup Cemre’nin müzik dinletisiyle bitirildi.

Yürüyüşe Demokratik Güç Birliği Platformu bileşenleriyle birlikte, Halk Cephesi ve Bir-Kar ve Avrupa Karaabalılar Derneği gibi kurumlar da katılım sağladı. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu