Dünya

Hamburg’ta 1 Mayıs Kaypakkaya gündemliydi

DGB Yürüyüşü

Bu yıl 1 Mayıs İşçi Bayramı Hamburg’da Alman Sendikalar Birliği (DGB) öncülüğünde düzenlenen bir yürüyüşle kutlandı. Saat 11.00’de başlayan yürüyüşe katılım geçen yıla oranla çok daha yoğundu.

Özellikle göçmen kökenlilerin katılımının yoğunluğu dikkat çekti. Direnişteki NeuPack işçilerinin de pankart açtığı yürüyüşte sık sık dayanışma sloganları atıldı.

Türkiye ve Kürdistanlı devrimci örgütlerinde yoğun olarak katılımı da dikkat çekti. ATİK, ADHK, Anadolu Federasyonu, AGİF, DİDF gibi kitle örgütleriyle birlikte, TKP/ML, TKİP, TİKP devrimci örgütlerde kitlesel olarak katılım sağladı.

Komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın ölümünün 40. yılı vesilesiyle Kaypakkaya flama ve pankartlarının yoğun olarak taşınması dikkat çekici ayrı bir ayrıntıydı. Hamburg’ta oluşturulan Kaypakkaya’yı Anma Komistesi’nin de yoğun çalışması sonucu özellikle Türkiyeli ve Kürdistanlı kortejlerin yer aldığı bölümde Kaypakkaya vurgusu öne çıktı.

Yürüyüş kolunun bitiş miting alanına giderken komite tarafından köprü üzerinden Kaypakkaya’nın resminin ve “Kaypakkaya Güzergahında Devrimin Kızıl Bayrağını Yükseltim” sloganının yer aldığı pankartın açılması ve 18 Mayıs’ta Hamburg’da düzenlenecek Kaypakkaya’yı anma yürüyüşünün çağrılarının kuşlamasının yapılması kitle tarafından yoğun slogan ve alkışlarla karşılandı.

ATİK ve Partizan kortejinde de çeşitli pankartlarla birlikte İbrahim Kaypakkaya’nın flamaları yoğun olarak taşındı.

 

hamburgta 1 mayis 2013-2Devrimci 1 Mayıs Yürüyüşü

İçerisinde ATİF-Hamburg’un da yer aldığı Devrimci Enternasyonal Blok ve birçok anti-faşist ve devrimci kurum tarafından organize edilen Devrimci 1 Mayıs Yürüyüşü, saat 18.00’de başladı.

Baskı ve İşgallere Karşı Direnin ve Savaşın” sloganıyla başlayan yürüyüşte polisin “güvenlik önleminin” yoğunluğu abartılıydı.

Bu yürüyüşte de Kaypakkaya’yı anma komitesi tarafından İbrahim Kaypakkaya’nın resminin yer aldığı “Kaypakkaya Güzergahında Devrimin Kızıl Bayrağını Yükselt” sloganının yer aldığı almanca ve Türkçe pankartlar taşındı.

Devrimci sloganların yoğun olduğu yürüyüşte ses aracında Kaypakkaya Anma Komitesi tarafından bir konuşma yapılarak kitle 18 Mayıs’taki Kaypakkaya’yı anma yürüyüşüne çağırıldı.

Yürüyüş esnasında S-Bahn (Tren) köprüsünden sabah yürüyüşünde olduğu gibi Kaypakkaya pankartının açılarak, kuşlamaların yapılması yürüyüşün coşkusunu oldukça yükselti..Yürüyüşün bitiş alanında polis tazyikli suyla kitleye saldırması sonucu çıkan olaylarda 10 kişi gözaltına alındı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu