Manşet

Hapishanelerde kitap yasak!

İstanbul: İHD İstanbul Şubesi hapishanelerde yürürlüğe sokulmak istenen kitap yasaklarına dikkat çekti.

Şube Cezaevi Komisyonu tarafından 26 Ocak günü Galatasaray Lisesi önünde saat: 12.30’da düzenlenen F oturmasının gündemi devletin hapishanelerde uygulamak istediği kitap yasaklarına dairdi.

47. oturma eyleminde, Tekirdağ 2 no’lu F Tipi hapishanesinde hücrelerde sadece 10 kitap bulundurulması yönünde bir düzenleme yapılmak istendiği dile getirildi.

Türkiye hapishanelerindeki keyfi ve temel haklara aykırı uygulamaların kitaplara kadar uzandığının dile getirildiği açıklamada, bunun daha önce Master plan adı altında yaşama geçirilmeye çalışıldığına ancak tutsakların direnişi sonucu geri adım atıldığı hatırlatıldı.

Kitap yasaklarının faşist ülkelerde sıklıkla yaşandığının belirtildiği açıklamada, Hitler Almanya’sında yakılan kitap dağlarına ilişkin fotoğraf ve filmlerin çok çarpıcı olduğu ifade edildi.

Mevcut iktidarında Şeker Portakalı, Fareler ve İnsanlar gibi kitaplarla Yunus Emre’nin sansürlenmesiyle deneme uygulamaları başlatılarak kitapları yasaklamanın yollarının arandığının altı çizildi.

Eylemde sık sık “içerde dışarda hücreleri parçala” sloganı atıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu