Güncel

Hasan Gülünay hala kayıp: Susmayacağız!

Susmak kaybedenleri cesaretlendiren politik bir tercihtir

İstanbul: Gözaltında kaybetmede gerçeğin inkârı belirsizliğe neden olur. Devlet de bu doğrultuda gerçeğin tüm nüvelerini gizler.  Gözaltında kayıplarda devletin kara tarihinin bir parçası olarak delilden arındırılarak faillerin yargılanmamasını garantiye alır. Öyle ki kaybedilenler isimsiz, kimliksiz, mezarsız bırakılarak toplumsal hafızadan silinmek ister.

Kayıplarının akıbeti için her Cumartesi Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen kayıp yakınları, toplumsal hafızanın diri durabilmesi için 377. haftada yine sokaktaydı.

Bu hafta 20 Temmuz 1992’de Tarabya’daki evinden işine giderken gözaltına alınan Hasan Gülünay’ın akıbeti soruldu. Bu haftaki eylemde önce Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız konuştu. Başbakan’ın kürtaj meselesi ile aklını bozduğunu belirten yıldız “Sen kürtaj meselesini bırak kayıpları bul Roboski’yi çöz” dedi. Yıldız’ın ardından konuşma yapan Hasan Gülünay’ın eşi Birsen Gülünay eşinin faşist devlet tarafından katledildiğini ve bu katliamın Hasan Gülünay’ın İbrahim Kaypakkaya’nın düşüncelerini savunduğundan kaynaklı gerçekleştiğini söyledi.

Eylemde Gülünay ailesinin avukatı Gül Altay’da Gülünay’ın gözaltında, “Ben Hasan Gülünay beni gözaltında kaybetmeye çalışıyorlar” diye bağırdığını duyan Erol Çam’ın emniyete defalarca sorulduğunu, ancak emniyet tarafından Erol Çam’ın isminin sürekli yanlış yazılarak, böyle bir kişinin gözaltına alınmadığı açıklamasının yapıldığını belirtti. Konuşmaların ardından İHD Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon adına açıklama yapan Meltem Selvi de uluslararası hukuka göre zorla kaybetmenin insanlık suçu olduğuna dikkat çekti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu