Güncel

“Hasan Gülünay Nerede?”

İstanbul: 2o Temmuz 1992 tarihinde gözaltında kaybedilen Hasan Gülünay’ın kaybedilişinin yıl dönümünde ailesi Gülünay’ın akıbetini sordu.

Tam 20 yıl önce İstanbul İl Emniyet Müdürlüğünde işkence edilerek katledilen Hasan Gülünay’ın çocukları “Babamız Hasan Gülünay’ı siz kaybettiniz”  diyerek işkenceci polislere seslendi.

Bugün(20 Temmuz) saat 12.30’da Vatan caddesinde bulunan İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü önünde bir araya gelen İHD İstanbul Şube Cezaevi Komisyonu ve Gülünay ailesi “Hasan Gülünay 20 yıldır ‘kayıp!’ Nerede?” diye sordu.

Cezaevi komisyonu adına kısa bir konuşama yapan Ayşe Yılmaz; “ 20 Temmuz 1992’de Tarabya’daki evinden işe gitmek için çıkan Hasan Gülünay’dan 20 yıldır haber alınamıyor” diyerek yıllardır Galatasaray Lise’si önünde gerçekleştirilen Cumartesi eylemlerine ve orada ailelerini arayarak büyüyen çocuklara dikkat çekti.

Ardından sözü Hasan Gülünay’ın eşi Birsen Gülünay alarak; “Hasan Gülünay bir devrimci, bir komünist olduğu için gözaltında kaybedildi. Bizler sadece babamızı değil,  aynı zamanda onun kaybedilmesine gerekçe olan devrimci kimliğini de sahipleniyoruz” diyen Birsen Gülünay; Hasan Gülünay’ın davasının zaman aşımı tehdidiyle karşı karşıya olduğunu, buna izin vermeyeceklerini ve bu davanın peşini bırakmayacaklarını vurguladı.

Basın açıklaması; “Kaybedenler, kaybedecek”, “Anaların öfkesi katilleri boğacak” sloganlarıyla sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu