Güncel

Hasan Polat için Adalet nöbeti!

Kartal: Gazi Katliamı ve sonrasındaki halk eylemleri sürecinde tutuklanan ve 20 yıldır tutsak olan Hasan Polat için Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) İstanbul İl Örgütü bir basın açıklaması düzenleyerek yargıda çifte standart uygulanmasını protesto etti. Basın açıklamasıyla beraber imza kampanyası başlatan ESP’liler, 9 Temmuz’da Yargıtay’da görülecek duruşmaya kadar adalet nöbeti tutacaklar.

Kilise Meydanı’nda gerçekleşen ve “Yargıda çifte sdandarta son”, “Hasan Polat onurumuzdur” vb sloganlar atılırken, basın açıklamasını ise ESP İl Örgütü yöneticilerinden Erdal Demirhan okudu.

Basın açıklamasında “Bu davada Hasan Polat şansında yargılanan Gazi halkıdır, Gezi direnişçileridir, Alevi halkımızdır. Katliamların sorumlularını koruyarak aklayan devlet, devlet terörüne direnen, halkın çıkarları için mücadele eden sosyalistleri, devrimcileri hedef alarak kirli bir politika izlemiştir” cümlelerine yer veren Demirhan, devletin bu politikalarının sürdüğünü ve Gezi’de de insanların bu politika sonucu katledildiğini ifade etti.

Sosyalistlere karşı devletin 2. bir hukuk inşa ettiğini ifade eden Demirhan, “Yargıtay 9. Ceza Dairesi, AİHM’nin vermiş olduğu ‘adil yargılanma hakkının ihlali’ kararına uymalı ve Hasan Polat hakkında verilen kararı bozarak infazı derhal durdurmalıdır” diyerek 9 Temmuz’da Yargıtay’da görülecek duruşmaya duyarlılık çağrısında bulundu.

 

hasan polat haber 1“Bu davada da sonuç alınacaksa verilecek mücadele ile alınacak”

Basın metninin okunmasının ardından söz alan Hasan Polat’ın kardeşi Mehmet Ali Polat ise konuşmasında, devletin İstiklal Mahkemelerinden günümüze kadar yargıda devrimcilere karşı tavrının değişmediğini belirterek, abisi Hasan Polat’ın DGM’ler döneminde hüküm aldığını ancak ÖYM’lerin de günümüzdeki Ağır Ceza’ların da tavrının bu konuda değişmediğini ifade etti.

Devletten hiçbir adalet beklemediklerini belirten Polat, konuşmasında İşçi ve emekçiler artık adaleti adliye koridorlarında aramıyor. Eğer bu davada da sonuç alınacaksa verilecek mücadele ile alınacak” dedi.

Polat’ın ardından konuşan Ezlenlerin Hukuk Bürosu avukatlarından Özlem Gümüştaş ise, yapılan sözdev düzenlemelerin Balyoz ve Şike gibi davalarda işlevsel olduğnu ancak konu devrimciler olunca devletin tavrının değişmediğini belirterek “O nedenle sokaktayız, o nedenle bugün Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin faşist uygulaması ve zihniyetlerine karşı dosyalarımızı sokaklarda tartışmaya devam ediyoruz, müvekkillerimizi savunuyoruz. Biliyoruz ki, bu mekanizma böyle dağılacak” dedi.

Açıklamanın ardından imza için stant kurulurken, adalet nöbeti Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin dosyayı görüşeceği 9 Temmuz’a kadar devam edecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu