Manşet

Hasta tutsaklar için 11. hafta

Ankara: Ülkemiz hapishanelerinde yüzlerce tutsak, ağır hastalıklarla ve tedavi görmelerinin binbir türlü gerekçeyle engellenmesiyle karşı karşıyayken, hasta tutsakların gözgöre göre ölüm haberleri gelmeye devam ediyor.

Son ölüm haberi Ahlat Hapishanesi’nden geldi. Yüzde elli felç olan yüksek tansiyon hastası 63 yaşındaki Gürgin Kurt 21 Mayıs günü beyin kanaması geçirerek hayatını kaybetti.

Hasta tutsakların serbest bırakılması talebiyle; İHD Ankara Şubesi ve TUHAD-FED Ankara temsilciliğinin öncülüğünde gerçekleştirilen ve çok sayıda devrimci, demokratik kurumun katıldığı eylemler için 11. haftada da buluşularak Adalet Bakanlığı’na yürünmek ve basın açıklaması yapılmak istendi.

En önde ölümlere dikkat çekmek için kefen giyenlerin olduğu kitlenin yürüyüşüne, Adalet Bakanlığı’na 200 metre kala toma ve çevik kuvvet barikatı kurularak izin verilmedi.

Polis barikatına 10 metre kala; polis şefinin “yeter, buraya kadar, daha fazla gidemezsiniz” gibi cümleleri ve faşist yüzünü gizlememeye özen göstermesi, devletin hasta tutsaklar için bundan sonra yapılacak eylemlere nasıl bir muamele göstereceğini de anlatıyor.

DSCF2744“…her tabut, insanlığımızı da içine koyuyor!”

Adalet Bakanlığı’na yürümesine izin verilmeyen kitle oturma eylemi yaparak durumu protesto etti. Ardından TUHAD-FED temsilcisi tarafından ortak basın açıklaması yapıldı.

Yapılan açıklamada, ülkede doksan gündür ölüm haberi duyulmuyor diyenlere seslenilerek şunlar söylendi; “mahpusların yaşamını bu kadar mı yok sayıyorsunuz? Şehabettin Yücel, İrfan Eskibağ ve Gürgin Kurt bu doksan günde öldüler. Ölenler bu ülkenin hapishanelerinde sağlıkları ve yaşamları devletin sorumluluğunda olan insanlardır.”

Açıklamada, ölümlerin vebalinin herkes için ağır olduğunun bir kez daha belirtildiği vurgulanırken “Cezaevinden çıkan her tabut, insanlığımızı da içine koyuyor” denilerek hasta tutsakların derhal serbest bırakılması gerektiği söylendi.

Eylem, hasta tutsaklar için duyarlı olunması çağrısı ve bir dahaki hafta yine buluşulacağı duyurusuyla sonlandırıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu