GüncelManşet

Hasta tutsaklar için Meclis’e yürüdüler

Ankara: Hasta tutsakların serbest bırakılması için çeşitli illerden Ankara’ya gelen İnsan Hakları Derneği üyeleri ve tutsak aileleri bugün (27 Mayıs) öğle saatlerinde Yüksel Caddesi’nde biraraya gelerek Meclis’e yürüdü.

Hasta tutsakların isimlerinin yazıldığı pankart ve dövizlerle yürüyen aileler ve aralarında Partizan, Yeni Demokrat Gençlik’in de bulunduğu devrimci, demokrat, yurtsever kurumların önü, Karanfil Sokak’ta çevik kuvvet polisleri tarafından kesildi. Atatürk Bulvarına çıkılması engellenen aileler, ara sokaklardan Meclis Dikmen Kapısı önüne geldi. Sık sık “Tecrit öldürür, dayanışma yaşatır”, “İçerde, dışarıda hücreleri parçala” sloganları atıldı.

 

hasta tutsaklar icin meclise yuruduler2Meclis’te görüşmeler gerçekleştirildi

Adalet Bakanlığı ve HDP, CHP milletvekilleri ile hasta tutsakların ailelerin de içinde bulunduğu iki ayrı heyet görüştü. Adalet Bakanlığı ile görüşen heyet görüşmenin ardından kitlenin bulunduğu yere gelerek kitleyi bilgilendirdi.

Meclise giriş sırasında olağanüstü bir arama yapıldığını belirten İHD yöneticileri uzun süre girişte bekletildiklerini ifade etti. İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan Bakanlık ile yapılan görüşmenin olumlu geçtiğini belirtirken, hasta tutsaklara dair bir hazırlık da yapıldığını belirtti.

İHD’nin raporlarında geçen hasta tutsakların yaklaşık üç katının yani 1700’den fazla hasta tutsağın bakanlığın raporlarında bulunduğunu belirten Türkdoğan, yakın zamanda olumlu adımların atılacağını ve eylemleri sürdürerek bir sonuca varılacağını söyledi.

Mecliste CHP milletvekili Veli Ağababa ve HDP milletvekilleri Selma Irmak ve İbrahim Binici ile yapılan görüşmede hasta tutsakların aileleri, çocukları hakkında bilgilendirme yaparak taleplerini belirtirken, HDP’nin ilerleyen süreçte hasta tutsaklarla ilgili bir kriz masası oluşturacağı ifade edildi. Eylem yapılan görüşmelerin bitmesinin ardından sonlandırıldı. 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu