Güncel

Hasta tutsaklar katledilmeye devam ediyor

İstanbul: (15.01.2015) 12 Ocak günü katledilen hasta tutsak Mehmet Canpolat’ın ardından birçok bölgede hapishanelerdeki hasta tutsakların serbest bırakılması için basın açıklamaları gerçekleştirildi. Keytfi gerekçelerle tedavi hakları ellerinden alınan ve ölüme terk edilen hasta tutsaklar ATK’nın anti- bilimsel siyasi kararları ile katlediliyor. 
Canpolat’ın ardından devletin hapishaneler politikası olmak ve özelde hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek için birçok bölgede eylem gerçekleştirildi. 
İstanbul:
İstanbul’da da İHD Çağlayan Adliyesi önünde bir araya gelen İHD üyeleri, “Hapishanelerde ölüm istemiyoruz, hasta tutsaklar serbest bırakılsın” ve “Tecrit öldürüyor, F Tipi hapishaneler kapatılsın” yazılı pankart açarak basın açıklaması gerçekleştirdi. Kitle sıklıkla “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın”, “Hasta mahpuslar onurumuzdur”, “Susma suça ortak olma” sloganlarını attı. Eyleme Özgürlükçü Hukukçular Derneği, Tutuklu Aileleri Derneği, HDP İstanbul İl Örgütü ve HDP Van Milletvekili Özdal Üçer de katıldı. 
Eylemde ilk sözü alan İHD İstanbul Şube Sekreteri Av. Zeynep Ceren Boztoprak, hasta mahpuslar için mücadele etmeye devam etmelerine rağmen her gün yeni bir ölüm haberi aldıklarını söyledi. Yasalardan kaldırılmış olmasına rağmen idam cezasının fiili olarak hapishanelerde, adliyelerde, sokaklarda, Cizre’de devam ettiğini belirten Boztoprak, hasta tutsakların sesi olmak ve katliama karşı çıkmak için bir araya geldiklerini söyledi. Boz Toprak’ın ardından HDP Van Milletvekili Özdal Üçer de bir konuşma yaptı. Uçar “Sosyal yaşamın her alanında yaşanan insan hakları ihlallerinin en ağır şekliyle cezaevlerinde hissettirilmektedir. Paralel yapıyla, yamuk yapıyla ortak hareket edip kendi rantları için siyaset yapanlar ve bu siyasete hukuku alet edenler şunu çok iyi bilsin ki; cezaevinde rehin tutulan siyasi tutsakların durumunu kendisine vicdan sorunu yapan milyonlar var. Adliye önünde yapılan bu basın açıklamasında adaletin mekanizmasını işletenlere sesleniyoruz, derhal siyasi tutsaklar serbest bırakılsın ki bu ülkede barış için umut gelişsin” dedi.
Uçar’ın ardından İHD adına basın açıklaması okundu. Açıklamayı İHD üyesi Hatice Kalpa okudu. “Son bir yıl içerisinde 40‘a yakın hasta mahpusu hayatını kaybetti” diyen Kalpa “İnsan hakları savunucularının tüm girişimlerinin sonuçsuz kaldı. Hasta mahpuslar, Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve cezaevi idareleri ile cezaevi güvenlik birimlerinin bilinçli bürokratik işlemleri sonucu tedavi edilmeyerek, ölüme terk edilmektedir. Bu bürokrasi işkencesine Adli Tıp Kurumu (ATK) ve infaz savcılıkları da ortak olmuştur” dedi. Açıklamanın ardından eylem sona erdi. 
Amed
Diyarbakır’da adliye binası önünde bir araya gelen İHD üyeleri hasta tutsakların sesi olmak için bir araya geldiklerini belirtti. Burada bir açıklama yapan İHD Amed Şube Başkanı Raci Bilici, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekti. Bilici’nin ardından İHD Amed Şubesi Cezaevi Komisyonu Üyesi Abdullah Zeytun, son bir yıl içerisinde 40’a yakın hasta tutsağın cezaevlerinde yaşamını yitirdiğini ifade etti. Yaşamını yitiren Mehmet Canpolat, Lütfü Taş, Abdulmecit Aslan ve Haşem Arduçlu’nun son 15 gün içerisinde yaşamını yitirdiğini söyleyen Zeytun, İHD’ ye yapılan başvurulara göre, cezaevlerinde 228’i ağır olmak üzere 578 hasta mahpus bulunduğu bilgisini verdi. Açıklamanın ardından eylem sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu