Manşet

Hatay’da ırkçı saldırı devam ediyor: Yaralılar var

HATAY (DİHA) – BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın katıldığı Hatay İl Örgütü Kongresi’ne ellerinde Türk bayrakları bulunan ırkçı bir grup saldırıda bulundu. Kısa sürede sayıları 500’ü bulan ırçı grup, otobüslerle tahliye edilmeye çalışılan yurttaşların otobüslerini taş yağmuruna tuttu. Saldırılar devam ederken, camları kırılan otobüslerde bulunan çok sayıda yurttaş yaralandı.
BDP Hatay İl Örgütü Kongresi’ne katılanlara ülkücü bir grup saldırıda bulunmak istedi. Cumhuriyet Caddesi eski Adliye Sarayı karşısında bulunan Samanyolu Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen kongreye BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP Mardin Milletvekili Erol Dora, BDP Adana, Mersin, Osmaniye İl başkanları ile Hatay ilçe başkanları ve yöneticilerinin yanı sıra yaklaşık 600 yurttaş katıldı. Sabah saatlerinde olası bir saldırıya karşı düğün salonu etrafında polis yoğun önlemler aldı. BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın konuşması sırasında da 3 sivil polisin içeriye girerek koruma amaçlı Demirtaş’a yakın durduğu görüldü.
Demirtaş yoğun önlemler altında salondan ayrıldı
Demirtaş’ın konuşması esnasında dışarıda da ellerinde Türk bayrakları bulunan küçük bir grup toplanarak hakaret içeren sloganlar atmaya başladı. Polisin küçük grubu uzaklaştırması sonrası normal önlem almazı üzerine ırkçı grubun sayısı yaklaşık 500’ü buldu. 20’şerli 30’arlı gruplar halinde dağınık duran ırkçılar, zaman zaman salona saldırmak istedi. Demirtaş konuşmasının ardından salondan ayrıldı. Yoğun önlemler altında aracına binen Demirtaş, iki zırhlı araç ve iki sivil polis aracı eşliğinde salondan uzaklaştı.

Kongrenin ardından dışarı çıkmak isteyen yurttaşlara dört bir taraftan ırkçı gruplar saldırıda bulundu. İlk başta grubu dağıtmayan polis grubun sayısının gittikçe artması üzerine müdahale etmede zorlandı. Bölgeye getirilen otobüslerle tahliye edilmeye çalışılan yurttaşlara ırkçı gruplar bir kez daha saldırıda bulundu. 8-9 otobüsle kongre salonundan ayrılan bazı yurttaşların araçları, ırkçı gruplar tarafından taşlandı. 4 otobüsün camlarının kırıldığı öğrenilirken çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi. Erzin ilçesine giden otobüsün de ellerinde Türk bayrağı bulunan ırkçı bir grup tarafından taşlandığı ve bu araçta bulunan yurttaşlardan da yaralananların olduğu bildirildi. Hala kongre salonunda çok sayıda yurttaş bulunurken, ırkçı grupların sayısının da gittikçe arttığı görüldü.

Saldırılar nedeniyle Kilise ve Eğitim Sen ziyaretlerini iptal eden Selahattin Demirtaş’ın BDP’lileri arayarak Belen ilçesinde yaklaşık 200 kişilik ırkçı bir grubun saldırı için toplandığı bu nedenle salonda bulunanların tahliye edilmemesini istediği öğrenildi.

Hatay’da saldırılar devam ediyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu