Emek

Hava-İş Avcılardaydı

İstanbul. Yaklaşık 200 gündür Grevde olan 305 THY çalışanı her hafta yaptıkları gibi bugün de (08 Aralık 2012) Avcılar merkezde basın açıklaması gerçekleştirdi. Sloganlar ve marşlarla başlayan eylemde renkli görüntüler ortaya çıktı. Direnişçi işçiler hep bir ağızdan Ahmet Kaya’nın “Grev” parçasını söylerken öfkeleri gözlerinden okunuyordu.  Mücadelelerinin sonucunda grev haklarını geri alan işçiler, işe geri dönene kadar eylemlerini sürdüreceklerini dile getirdiler.

Yapılan basın açıklamasında “ Yasal hak arayışında bulunan personeli işten çıkarma bir tür cezalandırmadır, THY yönetimi AKP iktidarının son derece anti-demokratik bir uygulamasına karşı gelen personeli işten çıkarılarak cezalandırmıştır. Gerçek budur ve bu uygulama yasaya aykırıdır” denildi.

Sendikal Güç Birliği Platformu üyesi olan Petrol-İş genel başkanı Mustafa Öztaşkın’da eylemde yaptığı konuşmada “ Hakkınızı söke söke geri aldınız, şimdi işe geri dönme vaktidir.” dedi.

İşçiler eylemde “ Direndik, kazandık, şimdi sıra işe dönüşte”, “ Birleşe, birleşe kazanacağız”, “ Yaşasın sınıf dayanışması” gibi birçok sloganı hep bir ağızdan haykırdı. Eyleme Hey Tekstil, Petrol- İş, TKP 1920, EEP, ÖDP, HDK Avcılar, Emek ve Özgürlük Cephesi, DİP gibi bir çok kurum destek verdi.

Eylem sloganlar, marşlar ve çekilen halaylarla son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu