Emek

Hava-İş Grevi sürüyor!

İstanbul: Hava-İş Sendikası’nın gece 03.00’de başlayan grevi devam ediyor!

352 gündür irenen THY işçileri hava-İş Sendikası öncülüğünde toplu özleşme görüşmelerinde talepleri karşılanmayınca grev aldıkları grev kararını uygulamaya koydu.305 işçi daha önseki toplu sözleşmelerde talepleri karşılanmadığı için greve çıkmış ve işten çıkarılmıştı. 352 gündür Dış Hatlar Terminali önünde direniştelerdi. Gece yarısı grev kararını uygulayan işçilere polis saldırmış ve aylardır kullandıkları masa, sandalye dahil eşyalarına el koyulmuştu.

Polis yüzlerce tarafından iç ve dış hatlar abluka altına alınarak işçiler Dış Htlar Terminaline alınmayan işçiler THY Genel Müdürlüğü binası önünde toplandı.

Hva-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçil polis ablukasını protesto ettiklerini belirterek polise ablukaya son verme çağrısı yaptı. İşçiler Dış hatlar Terminaline giremetince THY Genel müdürlüğü önünde toplanma kararı aldı.

Grevin başlamasıyla başlayan polis ablukası OHAL uygulamalarını aratmatyan cinsten. Saat 10.00’da THY Genel Müdürlüğü önünde toplanan ve greve çıkan Hava-İş’le dayanışmak için gelen kitle polis barikatlarıyla karşılaştı. Polisin hava alanının içine kimsenin alınmayacağını söyledi.

Eylemde kitle sık sık “zafer direnen emekçinin olacak”, “Yaşasın sınıf dayanışması”, Yaşasın onurlu direnişimiz”, “Emekçiye değil çetelere barikat” vb sloganları haykırarak grevi selamladı. Grevden kaynaklı pek çok uçusun iptal edildiği ve yönetici durumundaki müdürlerin uçuşa çıkarıldığını belirtilerek uçuların güvenli olmadı söylendi.

Burada basın açıklamsı okundu. Yapılan açıklamayı Atila Ayçil okudu. Ayçil, öncelikle Hava-İş Sendikası taleplerini sıralayarak talepleri için sonuna kadar mücadele edeceklerini ve grevin kazanımla sonuçlanacağına dair inaçlarının tam olduğunu ifade edildi.

Bu Toplu İş Sözleşme sürecinin normal bir Toplu İş Sözleşme süreci olmadı vurgulanayan Ayçil Hava-İş’in uzlaşmak için elinden geleni yaptığını ancak THY Yönetimin uyuşmazlığının sürdüğünü belirtti.

“Amaç haklarımızdır!”

Grevin hiçbir zaman amaç haline getirilmediğini belirten Ayçil konuşmasında, en demokratik hak olan grev hakkına saygı duyması ve hukuk dışı uygulamalardan vazgeçme çağrısı yaptı.havaaa iş

Devletin açıkca THY Yönetiminin yanında olduğu dile getirilen konuşmada, THY Yönetimi uzlaşma zemini aramak yerine çok tehlikeli bir yere doğru gidildiği vurgulandı.

Ayçil konumasını “Ancak THY grevimiz her türlü baskı ve olanüstü hal durumu ilan edilmesine rğmen başarıya ulaşacak. THY çalışanları Hava-İş’in onurlu tarihine yeni onurlu bir sayfa ilave edilecektir” şeklindeki sözleriyle bitirdi.

Hava-İş grevine Belediye-İş 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Gülüm, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Deri-İş Sendikası Genel Başkanı Musa Selvi, Kristal-İş Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş, TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk yanı sıra direnen Hey Tekstil İşçileri,DHL ve pek çok devrimci, demokratik kurum katılarak destek verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu