Güncel

İHD 28. yaşını hasta tutsaklara adadı

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) 28’inci kuruluş yıldönümünde derneğin İstanbul şube üyeleri, Bakırköy Cezaevi önünde yaptıkları basın açıklamasıyla 28’inci yıllarını hasta tutsakların özgürlüğüne adadı.

İHD İstanbul Şubesi üyeleri, derneklerinin 28’inci kuruluş yıldönümü nedeniyle Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önünde basın açıklaması yaptı. Cezaevi kapısı önünde “İHD 28 yaşında bu yılı hasta mahpusların özgürlüğüne adıyoruz” yazılı pankart açan insan hakları aktivistleri, “İnsan haklarıyla insandır” , “Tecrit öldürür tecride son” ve “Hasta mahpuslara özgürlük” sloganlarını attı.

28 yılın bedeli ağır oldu

Basın açıklamasını yapan Şube Başkanı Av. Abdulbaki Boğa, 17 Temmuz 1986 yılında sıkıyönetim koşullarında insan hak ve özgürlükleri konusunda çalışmalar yürütmek için kurulan İHD’nin 28 yılda Türkiye’de insan hakları bilincinin ve hak arama özgürlüğünün gelişmesi noktasında önemli katkıları olduğunu kaydetti. Bu 28 yılın bedelinin de ağır olduğunu belirten Boğa, insan hakları mücadelesinde birçok yönetici ve üyelerinin “faili devlet” cinayetlerinde katledildiğini hatırlattı. Boğa, insan hakları mücadelesinde kaybettikleri bu arkadaşlarını minnetle ve şükranla andıklarını söyledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu