Güncel

İHD: 4 yargı paketi tekrar görüşülmeli

H. Merkezi: İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube bugün (19 Nisan) düzenlediği basın toplantısıyla 4.Yargı paketine ilişkin görüşlerini paylaştı.

Dernek binasında yapılan basın toplantısında İHD adına Ahmet Taner açıklama yaptı. Taner, yasanın mantığının insan hak ve özgürlüklerin korunması değil, AİHM’nin verdiği mahkûmiyet kararlarının önüne geçmek üzerine kurulu olduğunu söyledi. Değişikliklerin açıklık ve belirginlikten uzak olduğunu söyleyen Taner, “Değişiklikler hakimin takdir hakkını olumsuz kullanabileceği bir içerik taşımaktadır” dedi. Taner konuşmasının devamında, “Müvekkillerine susma haklarını kullandıran, basın açıklamalarına katılan avukatların, yaptıkları haberler nedeniyle gazetecilerin, partilerin siyaset akademisinde siyaset yapıp ders verdikleri için öğretim görevlilerinin, örgüt üyesi ilan edilenlerle tesadüfen görüşüp çay içenlerin tutuklandıkları ve uzun süre cezaevlerinde tutulduğunu hatırladığımızda, şiddet kullanan örgüt üyelerinin cebir, şiddet veya tehdit içeren görüşlerini meşru göstermeyi bir yana bırakalım bu ülkede örgüt üyesi olduğu iddia edilenlere selam verenlerin dahi hukuksal güvenlikleri bulunmamaktadır. 4. Yargı paketi bu olumsuz uygulamayı ve anlayışı değiştirme potansiyeline, gücüne ve niyetine sahip değildir” şeklinde konuştu.

Vicdani ret konusuna değinen Taner, “Vicdani ret konusunda verilen AİHM kararları gereği, Avrupa Konseyi’ne üye Türkiye’nin ‘vicdani ret hakkı’nı tanıma ve yaşama geçirme zorunluluğu bulunmaktadır ve bu suç tümüyle ortadan kaldırılmalıdır” dedi.

Taner’in ardından söz alan İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe’de yargı paketinin tekrar görüşülmesi ve evrensel insan haklarına uygun demokratik bir anayasaya yapılması gerektiğini belirtti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu