Güncel

İHD:Şakran’lı çocuklar yalnız değildir

 İstanbul: İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu Taksim Tramvay Durağında yaptığı basın açıklamasıyla çocuk hapishanelerinde yaşanan işkence ve tecavüz olaylarına dikkat çekerek, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’i istifaya çağırdı.

“Tecavüzcü devlet hesap verecek”, “Sadullah Ergin istifa”, “Şakran’lı çocuklar yalnız değildir“, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganlarının atıldığı eylemde konuşan İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe, ülkemizin yarı açık hapishaneye çevrildiğini söyleyerek, hapishanelerdeki hasta tutsakların durumuna ve yaşanan hak ihlallerine dikkat çekti. Efe konuşmasının devamında, Pozantı, Alanya ve Şakran hapishanelerinde yaşanan çocuklara yönelik işkence, tecavüz ve baskının kabul edilemez olduğunu ifade etti ve son olarak yetkilileri istifaya çağırdı.

Eylemde Cezaevi Komisyonu adına basın açıklamasını ise Elif Akkaya okudu. Akkaya basın açıklamasında, “Türkiye’deki hapishanelerde tutuklu 1343 hükümlü 402 çocuk mahpus bulunmaktadır” dedi ve Pozantı’da, Antalya’da ve Şakran’da yaşanan tecavüz ve işkence olaylarına dikkat çekti. Akkaya konuşmasının devamında, bu tecavüz ve işkence olaylarına göz yuman Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in sorumlu olduğunu ve istifa etmesi gerektiğini söyledi. Akkaya son olarak, hapishanelerdeki çocuk mahpuslara sahip çıkma çağrısında bulundu.

Eylem atılan sloganlarla son buldu.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu