Güncel

İHD’den Ali Uçkun için suç duyurusu

 

İstanbul: İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi bugün (14 Temmuz) İstanbul Çağlayan Adliyesi önünde Metris Hapishanesi’nde kendini asarak intihar ettiği iddia edilen Ali Uçkun ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi.

Polis tarafından hukukçularla ilgili bir dernek olmadığı gerekçesiyle engellenmeye çalışılan basın açıklaması, uzun tartışmaların ardından yapıldı.

 28 Haziran tarihinde Gaziosmanpaşa’da bulunan özel bir hastanenin önündeki bayrağı indirmeye çalışırken polis tarafından vurulan ve tutuklanarak Metris Hapishanesi’ne götürülen Ali Uçkun ile ilgili basın açıklamasını İnsan Hakları Derneği İstanbul Şube Başkanı Av. Abdulbaki Boğa yaptı.

Boğa, ilk olarak basın açıklaması yapılması ile ilgili polisle yaşanan tartışmaya yönelik anayasanın 34. maddesi olan “Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.” İfadesini hatırlatarak basın açıklamasına geçti.

Boğa, “2006 yılında Mersin’de yapılan bayrak indirme provokasyonunun daha sonrasında devletle ilintili olduğunu gördük. Aynı durum geçtiğimiz haftalarda Diyarbakır’da da yaşanmıştır. Birileri halka kinin, nefretin tohumlarını ekmek istiyor.” diyerek Ali Uçkun’un da şizofreni hastası olduğunu ailesi tarafından defalarca belirtildiği ve mahkemede rapor sunulduğu halde hastaneye yatırılmak yerine, Metris’te tek kişilik hücreye konulduğunu ve koruma altına alınmadığını belirtti.

Ali Uçkun’un MHP, CHP ve AKP eliyle katledildiğini ifade eden Boğa, cezaevlerinin adeta ölüm çukuru olduğunu; Uçkun’un hapishanede öldürülmüş olma ihtimalinin de oldukça yüksek olduğunu belirterek hapishanedeki bütün görüntülerin incelenmesi için savcılığa getirilmesi istediklerini söyledi.

Basın açıklamasının ardından İHD İstanbul Şubesi olay hakkında suç duyurusunda bulundu.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu