Manşet

HDK bileşenleri Barış Kampanyası için basın toplantısı düzenledi

İstanbul: Halkların Demokrarik Kongresi bileşenleri, İmralı ile yapılan görüşmeler süreci ile ilgili olarak başlatılacak olan kampayanın startını vermek için Cezayir Konferans Salonunda bir basın toplantısı düzenledi.

Çözüm için müzakere, Barış için eşitlik” şiarıyla düzenlenecek olan kampanya ile ilgili olarak yapılan basın toplantısına bir çok muhalif kurumdan katılım olurken; Suavi, Menderes Samancılar, Ferhat Tunç gibi muhalif sanatçılar ve yine BDP milletvekili Sabahat Tuncel, Akın Birdal ve Ufuk Uras, Gencay Gürsoy da katıldı.

HDK adına ilk sözü Gencay Gürsoy aldı. Gürsoy yaptığı konuşmada; barış sürecinin Başbakanın iki dudağı arasına bırakılamayacağının altını çizerek, kitlelere süreci daha fazla sahiplenme çağrısı yaptı. Gürsoy’un ardında Söz alan Ufuk Uras ise; “Barışa hücum edenler olarak buradayız… Milliyetçiliğin öldüren cazibesinin karşısında, halkların kardeşliği pusulamızdır” dedi.

Sonrasında söz alan BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel ise Kürt Sorununun bir terör sorunu değil, bir halkın haklarını alma ve özgürlüğü sorunu olduğunu vurgulayarak görüşmelerin; devletin sürece yaklaşımından bağımsız olarak, gerçek muhatapları ile sürdürülüyor olmasının önemine değindi. “bizim tariflediğimiz barış ile Erdoğan’ın tariflediği barış aynı değil. Onun barışı; ‘PKK silah hdk sabahatbıraksın biz de bu işten kurtulalım’ şeklinde, bizim barış dediğimiz şey ise yıllardır gasp edilen haklarımızın verilmesidir” diyerek tüm halkları eşit-özgür yurttaşlık temelinde birleşmeye çağırdı.

Daha sonra ise Akın Birdal söz alarak, kitlelerin barış özlemine dokunmak gerektiğini vurgularken; HDK Yürütme Kurulu’nun hazırladığı metni ise; HDP Eşbaşkanı Fatma Gök okudu. Okunan metinde; kampanyanın genel çerçevesi çizilerek, yapılacak etkinliklere değinildi.

 

HDK sokaklarda Olacak”

 

Kampanya süreci boyunca müzakere süreci ile birlikte nasıl bir barış istediklerinin ön plana çıkarılacağına değinen metinde; alanlarda koşulları olduğu müddetçe, Barış konulu toplantılar, sempozyum ve konferanslar, sokaklarda standlar, kurum ve ev ziyaretleri, barış temalı sergiler, oturma eylemleri, yürüyüşler ve barış konserleri örgütlenmesi önerilerinde bulunuldu.

Son olarak da Suriye’de süren savaştan kaynaklı sınıra gelen sığınmacılara yönelik; İstanbul başta olmak üzere başlatılacak yardım kampanyası ile ilgili çağrı yapılarak; toplanan yiyecek, içecek ve giysi benzeri yardımların Ceylanpınar Belediyesi üzerinden ulaştırılacağı anlatılan metnin okunmasının ardından basın toplantısı bitirildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu