Güncel

HDK: “Ekosistem tahrip ediliyor”

H.Merkezi: Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Ekoloji Meclisi, AKP iktidarının talan projesi kapsamında kültürel ve tarihi geçmişi yok edilmek istenen Hasankeyf için dayanışma çağrısı yaptı.

Hasankeyf’in Ilısu Barajı kapsamında bölgedeki birçok yerleşim yeri gibi su altında bırakılmak istendiğine dikkat çekilen açıklamada, “Böylece insanlığın ve Kürt halkının güneşi, Dicle Nehri’nin suları ile söndürülmek amaçlanıyor” denildi. Hasankeyf’e yönelik saldırıda sadece insanların değil tüm canlıların etkilendiğini, insan dışı canlıların da yaşam alanlarının tahrip edileceği kaydedilen açıklamada, ekosistemin de geri dönüşsüz bir şekilde yok edileceği vurgulandı.

 

Doğal Varlıkları Sermayenin Çıkarları İçin Yok Etmek İstiyorlar

Sermayenin çıkarları için hareket eden iktidarın hem geçmişten korktuğu hem de açgözlü olduğu ifade edilen açıklamada, “Tüm doğal ve kültürel varlıkları, ekosistemleri sermayenin çıkarlarına bağlamak amacıyla yok etmek için adeta savaşıyorlar” denildi.

HDK Ekoloji Meclisi, “Bu barajın bölgenin enerji ‘ihtiyacı’ nedeniyle inşa edilmediğini biliyoruz. Burada üretilen enerji, nakil hatları üzerinden Türkiye’nin batısından Avrupa Birliği ve çevre ülkelerine pazarlanacak. Barajın bitmesiyle birlikte özelleştirilme adımları atılacak. Özelleştirmeyle birlikte bir sermaye grubunun cebi dolarken 12 bin yıllık tarih, kültürel varlık ve canlı yok olacak” dedi.

 

“Güneydeki Rojava ve Suriye halkları terbiye edilmeye çalışılıyor”

Fırat Nehri üzerine kurulu bulunan Atatürk Barajı’nın bölgedeki ekosistemi ne kadar tahrip ettiğinin orada yaşayanların tanıklık ettiği kaydedilen açıklamada, “Bu barajın politik baskı aracı olarak kullanıldığını da. Barajla suyu kontrol ederek güneydeki Rojava ve Suriye halkları terbiye edilmeye çalışılıyor.

Sık sık baraj kapakları kapatılıyor, bölge susuz bırakılıyor. Ardından kapaklar aniden açılarak bölge sele boğuluyor. Orada yaşayan tüm canlıların, insanların yaşamlarıyla oynanıyor. Ekosistem tahrip ediliyor” diye belirtti.

HDK Ekoloji Meclisi, açıklamanın devamında şu ifadeleri kullandı: “İşte aynı işlemi Dicle Nehri üzerinde de gerçekleştirecekler. Bir süre sonra da bu sular, bölge ülkelerine boru hatları ile para karşılığı satılmaya başlanacak. Planları bunlar. Ancak her şeye muktedir olmadıklarını mücadele eden halklar mutlaka bu yağmacılara gösterecek. O barajlar birgün yıkılacak, oradaki ekosistem onarılmaya çalışılacak ve sular özgür akacak. Çocuklar yeniden nehir kenarlarında gülüp oynayacak, balıklar özgürce nehirde dolaşacak, topraklar yine suya kavuşacak, kuşlar ve binlerce canlı yine çevresine yuvasını yapacak, ağaçlar filizlenecek ve yaşam geri gelecek. Şayet biz, dur dersek!”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu