Gençlik

HDK Gençlik Meclisi’nden Newroz tutuklamalarına tepki

 

Newroz sürecinden bu yana devrimci, yurtsever, demokrat kesimlere yönelik baskılar sürmektedir.

İstanbul’da 10 Nisan Salı günü düzenlenen ev baskınlarıyla 20 kişi gözaltına alındı. Gizlilik kararıyla gözaltına alınanlar arasından 7 kişi 13 Nisan’da çıkarıldıkları Beşiktaş Adliyesi’nde özel yetkili mahkeme tarafından tutuklandılar.

Salı günü başlayarak devam eden gözaltı teröründe özellikle HDK bileşeni olan siyasi parti, gençlik örgütleri, kurum ve kuruluş yöneticilerinin hedef alındığı açıkça görülmüştür.

Gözaltına alınanların 18 Mart günü yasaklanan Newroz kutlamalarına ve HDK çalışmalarına katılmalarını suç delili olarak gösteren mahkeme tutuklama gerekçesi olarak da “KCK’ye üye olmak”, “KCK talimatıyla korsan gösteriye katılmak”, “Çevreye zarar vermek” ve “Güvenlik güçlerine taş atmak” şeklindeki suçlamalarla tutuklandı.

HDK tutuklu öğrenciler kampanyası kapsamında 14 Nisan saat 19.00’da Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında kitle tarafından “Newroz’a kelepçe vurulamaz!”, “Biji Newroz, “Newroz Piroz Be” sloganları atıldı.

Eyleme BDP İstanbul milletvekili Sebahat Tuncel de katılarak destek verdi. Basın açıklaması ardından bir konuşma yapan Tuncel tutuklu öğrencilerin serbest bırakılmasını talep ederek, gençliğin mücadelede önemine değindi.

Eylemde aynı zamanda temsili bir hapishane kurularak yaşanan bu hukuksuzluğa vurgu yapıldı.


İstanbul YDG

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu