Manşet

HDK heyetine Sinop’ta faşist saldırı‏

H. Merkezi: Bugün (18 Şubat) Halkların Demokratik Kongresi (HDK) adına aralarında BDP’li milletvekillerinden Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü, Levent Tüzel ve Sırrı Süreyya Önder’in de bulunduğu bir heyet, Kürt sorununda demokratik çözüm ve barışı anlatmak için başladığı Karadeniz turunun 2. gününde Sinop’a gitti. Heyetin Sinop’ta bulunduğu öğretmenevi faşistlerin saldırısına uğradı.
HDK’li heyet Karadeniz turunun 2. gününde Sinop’a gitti. Sinop Gerze ilçesinde kalabalık bir konvoy tarafından karşılanan heyet daha sonra öğrenmenevine gitti. Öğretmenevinde heyet tarafından yapılan basın açıklamasından kısa bir süre sonra bina etrafında sayıları 200’ü bulan faşist bir grup toplandı. Günler öncesinden sosyal medyadan örgütlendikleri belirtilen faşist grup, heyetin bina önünde bulunan araçlarını yağmaladı. “Sinop’ta PKK istemiyoruz” sloganları atan grup heyetin bulunduğu öğretmenevi binasını taşladığı ve binaya girmeye çalıştığı belirtiliyor. Binanın bahçesine kadar giren faşist grup, binanın camlarına Türk bayrakları astı.
Faşist grubun bina önünde toplanıp binaya saldırmasının üzerinden saatler geçmesine rağmen halen grubun dağılmasına yönelik bir müdahalede bulunulmuş değil.

Olayla ilgili gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Sinop’taki faşist saldırı bu akşam saat 19.00’da başta İstanbul (Taksim Tramvay Durağı’nda), Ankara, İzmir, Adana ve Diyarbakır’da yapılacak yürüyüşler ile protesto edilecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu