Gençlik

HDK ODTÜ Meclisi açılış yaptı

HDK ODTÜ Meclisinin “HDK ODTÜ buluşuyor!” etkinliklerinin açılışı dün Necdet Bulut Amfisi’nde gerçekleştirildi.

Açılış konuşması ve panelden oluşan ilk gün etkinliğinde BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş açılış konuşmasını yaparken panelde de HDP Eş Genel Başkanı Fatma Gök, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi MYK üyesi Ferdan Ergut ve Emek ve Demokrasi Bloku Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü konuşma yaptı.

 

“Üniversitede ot, inek yetişsin istiyorlar”

2 Mart’ a kadar devam edecek olan etkinliklerin ilk gününde açılış konuşmasını yapan Demirtaş gündeme ilişkin bir dizi konu hakkında açıklama yaptı.

Üniversitede ot, inek yetişsin istiyorlar. Bu iktidarın elinde olsa üniversiteleri Tarım Bakanlığı’ na bağlı hale getirirler. Ancak üniversitelerdeki direniş geleneği bunu engeller. Sadece ders kitaplarında değil, toplumun mücadele pratiğinde öğrendikleriniz ile bu toplumu değiştireceksiniz, değiştiriyorsunuz” diyen Demirtaş, “yeni anayasa” hazırlıkları ile ilgili olarak da kimseyle görüşmelerinin, anlaşmalarının olmadığına dikkat çekti.

Son süreçte “müzakere\barış” vb. tartışmalarda burjuva-feodal basında bir dizi haber dolaşırken ve devlet sözcüleri de meseleye dair sürekli yeni açıklamalar yaparken Demirtaş sürece dair devlet tarafından aktarılanlara dikkat çekerek “Herkes hakkımızda bir şeyler söylüyor. Siz bizim sözümüze inanın, güvenin” dedi.

 

“Newroz bu sene daha sıcak geçecek”

Kürdistan halkı kendi kaderini kendisi belirleyecek konuma gelmiştir. Kürdistan’ın 4 parçasında Kürtler kendi kaderini kendisi belirlemek istiyor. Diğer halklar ile birlikte kazanım olmazsa bu kazanımın anlamlı olmadığını biliyoruz” diyen Demirtaş, konuşmasının daha sonraki kısmında “Newroz her sene sıcak geçer. Ama bu sene daha da sıcak geçecek” diyerek Newroz’ a ilişkin ilk görüşü de açıklamış oldu.

 

“Kongre bizim esasımızdır”

Demirtaş’ ın konuşmasının ardından panelde söz alan konuşmacılar HDK’nin öneminden söz ederken Fatma Gök, HDK ve HDP hakkında bilgi verdi, “Kongre her zaman bizim esasımızdır” dedi.

Ertuğrul Kürkçü ise “Kürtler kendilerini devrimci bir hareket olarak örgütlediler. Kürtlerin kazandığı bu mevzileri kimse ellerinden alamayacaktır” diye konuştu.

İlginin son derece yüksek olduğu etkinlik, konuşmaların ardından sonlandırıldı.

HDK ODTÜ meclisinin etkinliklerinin devamı bu gün sabah kahvaltısıyla başladı. Etkinlikler 2 Mart Cumartesi saat 13.30’da yapılacak olan tiyatro gösterisi ve konserle sonlandırılacak. Konserde Bajar ve Praksis yer alacak.

 

Ankara YDG

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu